Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    18.03.2024  » Посланикът на Украйна открива изложба в РУ - Крим. Чужда карта - моята територия
    Посланикът на Украйна Олеся Илащук, почетният консул на страната Пламен Бобоков и съветникът по политическите въпроси в украинското посолство в София Анна Тертична ще открият на 22 март, петък, в 13.30 часа изложбата „Крим. Чужда карта - моята територия“. 



    Тя ще бъде показана във II корпус на Русенския университет и е организирана от почетното консулство на Украйна в Русе, посолството на Украйна в България и Русенския университет "Ангел Кънчев". Посветена е на втората годишнина от пълномащабната руска инвазия.

    Сборникът на Борис Мерзляков „Крим. Чужда карта - моята територия“ е артистичен поглед на професионален фотограф и любител художник към геополитическите процеси, протичащи на полуострова през 21 век.

    Визуалната ретроспекция на събитията е посветена на десет района на Кримския полуостров, временно окупирани от Русия през 2014 г. Проектът въплъщава географска карта на Крим, изпълнена с различни метафори и символи. Всяка творба съдържа тайни улики: имена, контури на кримски места, както и гербът на кримските татари. За преживяванията си той сам разказва и споделя:

    „За мен, родом от Киев, тази земя с невероятна красота беше и си остава моя лична територия. Обиколих Крим надлъж и шир: като дете с родителите си, в юношеските си години – със колеги състуденти, на младини - с приятели и семейство. При обиколки през уикенда, туристически походи, по време на бизнес пътувания и дори сватбено пътуване - всеки път, когато идвах в Крим, тази приятелска земя разкриваше нови тайни. Научих, че името на полуострова произлиза от кримскотатарската дума „kyrym” и означава „ров, укрепление”. Казаха ми, че Бахчисарай се превежда като градина-дворец. Тук се насладих на простите радости на живота а, именно на красотата на природата, намерих камъчета талисмани, опитах най-вкусните чебуреци на света, мускатово вино и праскови.

    Накратко, преживях много щастливи моменти в Крим и мечтаех децата ми също да ги имат. Моята седемнадесетгодишна дъщеря беше по-щастлива от останалите ни деца. Съпругата ми и аз успяхме да й покажем всичко най-добро, което се предлага в Крим, но не и на шестгодишната й сестра и тригодишният й брат.

    През февруари 2014 г. Крим беше временно окупиран от Русия. Тогава се роди идеята за създаване на проект, посветен на този регион. Реализацията отне около три години, а на 24 февруари 2022 г. се състоя пълномащабно нахлуване в Украйна от руски агресори. И реалността надмина и най-ужасната измислица: държавата-нашественик не само отне земите на други хора, но и животите на хората.

    Затова моят проект се казва „Крим. Чужда карта - моята територия“. За Русия и страните, подкрепили опита й за анексиране, полуостровът се превърна в игрална карта на политическата маса на амбициите. Но за Украйна и всички нейни жители тя беше, е и ще бъде нещо повече от просто географска точка. Крим е територия на независим народ. Крим е възможност да живеем свободно и да се развиваме по пътя на цивилизовано общество. Крим е неразделна част от нашето съществуване.

    Така че моите картини са документално-художествен проект за независимостта, която Украйна защитава днес заедно с целия свят.

    Мислите ми бяха въплътени в поредица от произведения, направени в техниката на колаж с различни материали (платно, боя, плат, картон, пяна, метал). Палитрата от цветове и комбинацията от текстури изпълват сюжетите със специално значение и придават на композициите допълнителен визуален обем.

    Почти всяка творба има метални части, които са частично деформирани или изкуствено състарени. Тази техника, подобно на шифър, кодиран на картата на Крим, ясно демонстрира напрежението на ситуацията, възникнала на полуострова много преди 2014 г. Обединяващият елемент на колекцията беше гербът на кримските татари tarak-tamga.

    Изражението на лицата на героите е реакция на трагедията. В крайна сметка някои картини са написани под звуците на сирени и експлодиращи ракети, които днес унищожават моята Родина.

    Започнах да пиша през 2020 г., взех почивка по време на активната фаза на войната. След това той поднови работата в края на пролетта и на практика я завърши до края на 2022 г.

    Надявам се, че в толкова тежки условия на война моят проект ще помогне за преосмисляне на историята на региона, сякаш е специално създаден от Създателя, за да олицетворява мултиетническата хармония."

    Борис Мерзляков е професионален фотограф и любител художник. Има над 15 изложби в Киев и Берлин. MORIS подписва творбите си.

    Живее и работи в Киев.
    АРЕНА
    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »