Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    16.03.2024  » Неделя е Сирни заговезни - Ден за прошка


    Тази година Сирни заговезни 2024 се падат на 17 март. Това е последният ден, в който на християните, спазващи Великия пост, е разрешена храна от животински произход.

    Строгите великденски пости започва от следащия ден 18 март, понеделник. По време на постите не е позволена консумацията на месо и всякаква храна от животински произход. Забавления, сватби, игри и всякакви веселия са забранени. Християните, които постят, пречистват не само тялото, но и духа си за посрещането на най-големия християнски празник – Възкресение Христово.

    Сирни заговезни – традиции и обичаи Сирната седмица, чийто последен ден, е Сирни заговезни, започва след Месни заговезни (10 март). Сирни заговезни винаги се пада точно 7 седмици преди Великден. Месни и Сирни заговезни 2024 – кога се падат и какво се прави Празникът е известен още като Големи заговезни, Сирни поклади, Неделя сиропустна. Изестен е още като Ден за прошка. Според традицията по-младите гостуват на по-възрастните – посещават родителите, кумовете, братята и сестрите си, за да им целунат ръка и да поискат прошка, казвайки “Прощавай”. Възрастните отговарят: “Простено да е”. След това цялото семейство се събира на трапезата. Приготвя се празнична вечеря без месни ястия – тутманик, баница със сирене, рибни ястия, орехи, мляко с ориз, печенаа тиква. Бялатаа халва също задължително трябва да присъства на трапезата. Стара българска традиция е така нареченото хамкане.

    Обичаят включва завързване на тавана парче халва от най-възрастната жена на вълнен червен конец. Всички деца в семейството се подреждат в кръг и след това възрастната жена разклаща конеца, целта е децата да отхапят хапчето халва с уста, без да използват ръцете си. Паленето и прескачането на големи огньове в центъра на селото от моми и ергени е друга традиция. Този обичай се изпълнява за здраве и плодородие, както и за предпазане от градушка и бълхи. Това е последната вселба преди постите. В някои райони на този ден се провеждат кукурски обичаи. След празника започва строгият Великденски пост за изчистване на тялото и духа си.
    АРЕНА
    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »