Неделя, 28 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    12.01.2024  » Готови са програма и бюджет на фестивала Мартенски музикални дни
    Готова е програмата и бюджета на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“, чието 63-то издание ще се проведе от 15 до 31 март 2024 г. в Русе. Общинските съветници трябва да ги гласуват на сесията на 25 януари.


    Още с откриването на фестивала програмата поставя силен репертоарен и артистичен акцент с изпълнението на една от най-великите музикални творби на всички времена – прочутият „Реквием“ от Джузепе Верди, по случай 150 г. от неговата премиера през 1874 г. в Милано. Основни участници в тази мащабна продукция са Русенски фестивален оркестър (който вече 14 години привлича към родното място бивши и настоящи възпитаници на Русенското училище по изкуствата) и Смесеният хор на Държавна опера – Русе, под диригентството на Емил Табаков. Солисти на тази мащабна продукция са Красимира Стоянова (също възпитаник на училището в Русе) и талантливите млади български певци Виолета Радомирска, Милен Божков и Деян Вачков.

    Сред ексклузивните имена в артистичната листа на фестивала са Струнният квартет Белча, атрактивният Саксофонен квартет Signum, блестящият тромбонен ансамбъл от Виена – ViennaTrombonAttraction, както изключителното трио на концертмайстора на Виенската филхармония Албена Данаилова. Своя силен артистичен дебют в България ще направи грузинският пианист Гиорги Гигашвили в програмата на Русенската филхармония под диригентството на Димитър Косев, в заключителната фестивална вечер на 31 март.

    Със специални фестивални програми се очакват и двата водещи български оркестъра – Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров и солист знаменитата Елена Башкирова, както и Симфоничният оркестър на БНР с диригент Георги Димитров и солист младият български пианист Емануил Иванов. С особен интерес публиката ще очаква и участието на Светлин Русев в две камерни програми със световноизвестната корейска пианистка Йоръм Сон и сопраното Красимира Стоянова.

    Сценичните премиери са винаги особено привлекателни за публиката. Фестивалът през 2024 не прави изключение, този път със световната премиера на балета „Калиопа“ на известния български композитор и диригент Емил Табаков. Реализацията на балета е на Русенската държавна опера с диригент авторът и постановка на световноизвестния хореограф Константин Уралски.

    Програмата предлага още две важни премиери на произведения от композиторите Васил Казанджиев, Божидар Спасов и Константин Илиев, включени в концертите на елитното немско трио „Абстракт“ и един от най-добрите български струнни квартети – Струнен квартет „Фрош“.

    В програмата могат да се видят и още специални програми, предложени от Камерния ансамбъл „Софийски солисти“ със солисти Минчо Минчев и Николай Минчев под диригентската палка на Константин Добройков, както и специалният проект на известните български джаз музиканти Веселин Веселинов – Еко и Милен Кукошаров под надслов DasWeltschmerZDuett – една истинска провокация за любителите на джаза.

    Общата рамка на предложения бюджет по приходите за 2024 г. е 302 000 лв. Приходната част на бюджета предвижда размер на общинската субсидия от 143 600 лв., и размер на финансирането от други източници от 158 400 лв., оформили рекордния за последните години дял на външните приходи от 52,5 % спрямо общата приходна част на бюджет.

    Разходната част е развита в рамките на планираните средства по приходите в размер на 302 000 лв., като предвижда 248873 лв. за осигуряване на най-тежкия дял от структурата на бюджета – разходите за пътни и хонорари на участващите в програмата артисти и състави, които показват минимално увеличение от 5 817 лв. спрямо достигнатите нива през 2023 г., и 53 127 лв. за организационно – технически разходи, вкл. хотелско настаняване, технически персонал, реклама, осигурителни вноски, авторски права, членски внос към БФА и др., описани в Приложение 2 към настоящия доклад.

    Имайки предвид инфлационните процеси и сериозният скок на цените на всички услуги, които фестивалът ползва, в т.ч. хотелиерски, транспортни и рекламни услуги, самолетни билети и много др., общата стойност на разходната част на бюджета е завишена с 14 995 лв. спрямо отчета за 2023 г., което се компенсира изцяло от приходната част на предложения бюджет.

    Организационно-техническите разходи, в т.ч. разходите за промотиране и реклама на фестивала, техническото обслужване на събитията, разходите за авторски права, осигуровки и др. са развити крайно икономично в рамките на 53 127 лв., като въпреки инфлационните процеси надвишават отчета за 2023 г. само с 8 432 лв.

    В заключение следва да обобщим, че от гледна точка на мащабите на самата фестивална програма (общо 19 концерта, 5 съпътстващи събития и стотици артисти от България и чужбина), бюджетът е балансиран както по отношение на приходната, така и по отношение на разходната си част.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »