Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    24.04.2017  » Сексуалност и пролет - каква е връзката?
    Хормони: Повишена сексуалност и пролет - каква е връзката?

    Източник: iStockphoto

    С настъпването на пролетта настроението и мирогледа на повечето хора значително се подобрява в сравнение с дългата и мрачна зима. 

    Всичко от желанието за разходка под слънчевите лъчи, слушането на силна музика и повишените нива на енергия до чувствителното покачване на интереса към сексуални контакти е резултат от повишеното количество слънчева светлина и покачващите се нива на серотонин и лутеинизиращ хормон.

    През зимата хората отделят повече мелатонин, невро-хормон с отпускащо и успивно действие. Той се синтезира от епифизата при продължително лишаване от дневна светлина. С удължаване на периодите със слънчева светлина, епифизата забавя производството на мелатонин за сметка на увеличеното производство на серотонин – невротрансмитер и хормон, носещ силно положителни ефекти за цялото тяло.

    Благодарение на серотониновите ефекти, зимната летаргичност бавно бива изместена от енергичност и желание за действие и промяна. Вместо депресия и бездействие, серотонинът стимулира към радостни мисли и физическа активност. В този момент се активизира и лутеинизиращия хормон.

    Синтезиран от хипофизата този хормон стимулира овулацията и производството на прогестерон при жените и производството на тестостерон при мъжете. Той също се влияе от нивата на слънчева светлина и се повишава почти успоредно с количествата отделен серотонин.

    Прекият ефект и при двата пола е сходен – радостните мисли и повишената енергия рязко могат да ескалират в сексуални мисли и пориви, което води до допълнително отделяне на

    серотонин

    ,

    адреналин

    ,

    полови хормони

    и

    ендорфини

    . Освен предразположението към сексуални фантазии и стимулацията за намиране на полов партньор, повишеното количество полови хормони допълнително облагородява мозъчната функция.

    Тестостеронът, например, силно подобрява способностите за концентрация, запаметяване и пространствено ориентиране, а прогестеронът влияе на специфични GABA рецептори за постигане на ефекти сходни с еуфорията и предпазващи мозъка от неврохимични разстройства, асоциирани със състояния на тревожност и депресия.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »