Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    29.06.2016  » 7 дни експерименти с музика идват с фестивала 180°
    Джем сешъни с електронна и класическа музика и танци, вдъхновени от ромската култура и поезията на Димчо Дебелянов - такива експерименти ще събере на едно място фестивалът за съвременна класическа музика 180° в края на юли. Основан през 2013 г. от четирима млади музиканти - Елица Богданова, Александър и Стефан Хаджиеви и Венета Нейнска - тази година той пораства до седем дни и ще доведе в София диджеи, музиканти от известния оркестър за съвременна класическа музика Ensemble Modern, сина на Чарли Чаплин - съвременния композитор Кристофър Чаплин, и много други артисти.

    Началото ще постави известният диджей от българо-немски произход Стефан Голдман (Berghain/Panorama Bar)
    на 23 юли. Неговият пърформанс заедно с инструменталистите от Еnsemble Modern Дитмар Визнер, Гьоргос Панайотидис, Сава Стоянов и Александър Хаджиев ще създаде иновативен музикален пейзаж за "Фабрика 126" (бул. "Мария Луиза" 126) с флейта, цигулка, тромпет, фагот и електронната музика.


    Визнер, Панайотидис и Стоянов ще вземат участие и в специалната работилница на италианската хореографка Сара Бицока. В продължение на четири дни те ще работят с ромски артисти, а резултатът ще бъде показан на 24 юли в "Гьоте институт". Още един спектакъл на Бицока, този път вдъхновен от "Черна песен" на Димчо Дебелянов, ще бъде показан във Viacom Art Hall на 27 юли. В него участва и фаготистът Хаджиев, а проектът е осъществен благодарение на резидентската програма на Derida Dance Center.

    Конкретни пространства и най-вече софийски пейзажи са вдъхновението зад останалите проекти в програмата. Фаготистът Александър Хаджиев създава произведението си
    "move(ME-N)t" в къщата на архитекта Георг Мухе в Баухаус. То е резултат от резидентската програма на известното училище за дизайн и пластични изкуства в Десау и е вдъхновено от историята на мястото, събрало за кратко едни от най-великите европейски художници и архитекти в началото на миналия век.


    Вдъхновение от българската столица черпят композитърът и актьор Кристофър Джеймс Чаплин, Валентин Коле (обой), Жил Гритамер (пиано) и Лаура Ендрес (звуков дизайн), които ще превърнат преживяванията си в нея в аудио-визуален пърформанс. И двете събития са на 26 май във "Фабрика 126". А на следващия ден в Гьоте институт Ансамбъл 180° ще озвучи на живо резултатите от конкурса за късометражен ням филм "София през вашите очи", насочен към жители на столицата. Самият конкурс продължава до 15 юли.

    Програмата ще продължи с второто издание на ШахМат (28 юли), музикалната "битка" между струнните и духовите инструменти в изпълнение на камерни произведения от различни епохи. В последния ден на 180° четирима млади композитори ще "ремиксират" на акустичен език електронна музика, създадена от Стефан Голдман. Отправната точка за този проект са сериите на "Дойче Грамофон", в които известни диджеи работят над произведения на световната класика; композиторите Адриан Павлов, Лукас Тобиасен, Даниел Чернев и Димитър Милев ще обърнат този процес.


    Две изложби ще съпътстват събитието във Vivacom Art Hall: Outletters на Щиляна Андонова събира фотоархив на социалистически лозунги и надписи от миналото, а Мария Барбудова ще разгледа архитектурата на малките обекти - павилиони, киоски и други мини пространства - в София и Берлин.

    Входът за фестивала е както винаги свободен, като организаторите разчитат и на доброволните дарения на публиката, която го харесва. Повече информация за артистите има на сайта на 180°.
    dnevnik.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »