Неделя, 25 Май 2025
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    25.05.2025  » Марин Янев и Ивайло Христов получиха двете големи награди Аскеер

    Марин Янев и Ивайло Христов получиха двете големи награди „Аскеер“ тази година на церемония в театър „Българска армия“. Янев бе удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов – с приза за цялостен принос към театралното изкуство. Информацията е на БТА.

    Връчване на наградите „Аскеер“. Снимка: Владимир Шоков/БТА

    „За да ви кажа какво усещам в момента, а то е голямо вълнение, защото ме награждават, а аз мисля, че ме надграждават. Усещам се впрегнат във вашите любов и внимание“, каза Марин Янев.

    „Когато ми се обадиха, за да ми кажат, че ще ми дават награда за цялостно творчество, си казах, че някой тарикат си прави скрита камера, защото аз сега почвам, а те ми викат, че получавам за цялостно творчество. Ще си взема „Аскеера“, за който огромно ви благодаря и няма да ви бавя повече“, каза Йвайло Христов.

    „Без кръв“ (Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив), получи три статуетки – за режисурата на Диан Добрева, за най-добро представление и за костюмографията на Раде Василев и Елена Вангеловска.

    „Благодаря на фондация „Аскеер“, благодаря на Театъра на българската армия, който е една много съществена част от моя път в театъра. Спектакълът „Без кръв“ е много специално представление в моя живот, заради темата, която третира и посланието, което носи в тези трудни времена, в които живеем. Времена , в които има толкова много агресия и омраза. Посланието е, че единственото ни спасение е само през милосърдието, прошката и любовта. Само през тях можем да имаме шанса да заживеем в свят, който е много по-милостив и без кръв“, каза режисьорът Диана Добрева.

    За водещи роли бяха отличени Албена Павлова – за Майка Кураж в „Майка Кураж и нейните деца“ (Сатиричен театър) и Йордан Ръсин – за мосю Бонифас в „Убийствена комедия“ от Робин Хоудън (театър „Възраждане“).

    „Казват, че никога не е късно да имаш щастливо детство, аз бих казала, че никога не е късно да имаш „Аскеер“. Актьорите и децата много си приличаме. Според мен, най-малко по три неща. Първото е, че ние и те винаги сме заети, второто е, че винаги растем, играейки и третото е, че няма нужда от много специален повод, за да се чувстваме радостни. Колеги от Театър на българската армия, благодаря ви, че добавихте радост към радостта ми“, каза Албена Павлова.

    „Огромно благодаря на Венци Асенов, който създаде комедията, и на всички колеги, с които, с партньорство на сцената, имаме възможност да създаваме събития на сцената“, каза Йордан Ръсин.

    „Аскеер“-ът за моноспектакъл е за „Рожденият ден на Рупърт“ от Кен Дженкинс (режисьор – Стоян Радев, сценография и костюми – Елица Георгиева, композитор – Емилиян Гацов-Елби, с участието на Ангелина Славова, Младежки театър).

    Театърът е спонтанно споделяне, а когато спектакъл, искрен и всеотдаен, бъде отличен с номинация или награда, това е заявка за посока на истинност в театралното изкуство, каза Ангелина Славова: „От името на целия екип благодаря за вкуса и за чувствителното вътрешно око на колегите от акамедия „Аскеер“. Стояне, Стоян Радев, благодаря за необятния свят и подем, който си. Такъв висок критерий създаваш за работа с актьора, че после е трудно с всеки друг режисьор“. 

    Комисията по номинации в категория „Съвременна българска драматургия“ с председател проф. Камелия Николова и членове Анита Ангелова, проф. Владимир Атанасов, Меглена Караламбова и Ромео Попилиев отличи Захари Карабашлиев за „Лисабон“ (Младежки театър).

    „Аз ще бъда много кратък. Чух, че патрони на тази награда и традиция са Министерството на културата и Министерството на отбраната. Културата е нашата отбрана срещу невежеството. Днес чухме много институционални слова, много тежки думи за културата. Искам да напомня, че тя е преди всичко, лична отговорност“, каза Захари Карабашлиев.

    За изгряваща звезда бе обявен Ростислав Георгиев – за режисурата му на „БИФЕМ“ от Людмила Петрушевская (Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе и „Женитба“ от Н. В. Гогол – Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград).

    За поддържащи роли при жените бе отличена Петя Силянова – за ролята на майката в „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс (театър „София“), а при мъжете – Леонид Йовчев за ролята на Петер Стокман в „Обществен враг“ по Хенрик Ибсен (Малък градски театър „Зад канала“). Сред сценографите фаворитът е Никола Тороманов за „Венецианският търговец“ от Уилям Шекспир – Народен театър „Иван Вазов“, „Елементарните частици“ – драматизация Крис Шарков, по едноименния роман на Мишел Уелбек – Народен театър „Иван Вазов“, и „Майка Кураж и нейните деца“ от Бертолт Брехт – Сатиричен театър „Алеко Константинов“. Калин Николов – за „Венецианският търговец“ в Народния театър и „Трамвай „Желание“ в Младежкия театър, взе „Аскеер“ за театрална музика.

    Статуетките на Георги Чапкънов бяха връчвани от актьорите на Армията, облечени в костюми от спектаклите в актуалния репертоар на трупата.

    На церемонията присъстваха културният министър Мариан Бачев, военният министър Атанас Запрянов, кметът на София – Васил Терзиев.

    Събитието се състоя за 34-ти път на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в театър „Българска армия“. Наградите са единствени по рода си у нас, тъй като се дават от артисти – за артисти, и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър, припомнят учредителите. Единадесетте категории включват представленията и техните творци с премиера между 1 април 2024 г. и 31 март т.г. 

    АРЕНА
    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »