В неделя, 18 май, русенската публика ще има възможност да се наслади на едно различно и интересно в своя замисъл и реализация събитие. “Органов концерт на свещи” ще се състои от 11 часа в зала "Филхармония" /Дома на културата/. В магичния свят на бароковата органова музика, нежно и деликатно ще ни въведат семейството на органистката Благовеста Ангелова и чембалиста Марин Гонев.
Гост на събитието и един от органовите изпълнители, ще бъде и органостроителят Росен Драганов, благодариние на когото преди година в зала Филхармония започна да диша и да музицира уникалният интрумент.
Марин Гонев е възпитаник на НМА „Проф. Панчо Владигеров” с магистърска степен по пиано в класовете на проф. Антон Диков и проф. д-р Елена Дикова. Участвал е в майсторски курсове по клавирна интерпретация при проф. Антон Диков, проф. д-р Атанас Куртев, проф. Милена Моллова и проф. Тамара Поддубная. Носител е на награди от множество национални и международни конкурси, участвал е в редица концертни изяви като солист и камерен изпълнител в България, Малта, Северна Македония и Косово, а понастоящем работи като асистент в Югозападен университет „Неофит Рилски“.
Благовеста Ангелова завършва НМУ „Любомир Пипков“ в класа по пиано на Светла Славчева и НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на проф. д-р Маргарита Кръстева. От 2012 до 2022 г. специализира орган при проф. д-р Нева Кръстева. Като органист Благовеста Ангелова осъществява множество студийни записи на творби от Й. С. Бах и Д. Букстехуде. Изнася органови рецитали и камерни концерти в залата на НМА, НМ „Земята и хората“, Католическата катедрала „Св. Йосиф“, Ямболския Безистен и др. През 2019г. свири за първи път на органа в зала „България“ в концерт по повод 85-годишнина от рождението на проф. Георги Робев, заедно с камерен хор „Проф. Георги Робев“ с диригент Нели Трошева. Носител на награди от наши и международни конкурси, Благовеста Ангелова се занимава и с литература. Има множество публикации в различни издания за изкуство и култура.
Ето какво разказа тя пред ПР-а на Русенска опера Диана Димитрова за участието си в предстоящия тази неделя в зала Филхармония “Органов концерт на свещи”:
- Органов концерт на свещи за първи път ще се състои в нашия град. На кого беше идеята за това иновативно събитие?
- Органисът Росен Драганов, който е монтирал органа в зала Филхармония, е предложил на директора на Русенска опера господин Бейков, да направим такъв концерт в Русе. Всъщност преди година ние участвахме в подобно музикално събитие в Националния музей “Земята и хората” в София, където органът е направен от самия Росен Драганов с помощта на майка му. Да създадеш такъв инструмент - това на практика е истинско геройство за нашето време.
- Винаги ли на концерт музицирате заедно със съпруга си Марин Гонев?
- Това е от сравнително скоро, може би две, три години. Решихме първоначално да направим няколко концерта на Антонио Сорел в ансамбъл за орган и чембало. След това се пренасочихме към друг тип музика - сонатата за орган и пиано на Васил Казанджиев, която той ни посвети. Тя е написана през 2022-ра година и сега ще я изпълним за първи път в Русе, родния град на композитора. През 2023 година успяхме да направим самостоятелен концерт в музея “Земята и хората”, който беше част от фестивала “Музикални вторници”. Тогава освен три концерта на Антонио Солер и Сонатата на Васил Казанджиев, изпълнихме още една Соната за пиано от Велислав Войнов.
- А какво ще изпълните на концерта - матине тази неделя в Русе?
- За Русе сме избрали много силна програма - два от концертите на Антинио Солер - Първи и Четвърти, също така Сонатата на Васил Казанджиев, за която Ви споменах по-рано. Аз солово ще изпълня на орган една Хорална прелюдия от Й.С.Бах и Прелюд и фуга ла минор за орган на ненадминатия бароков композитор.
- В България органистите не са много. Как се случи така, че започнахте да свирите на този сакрален инструмент?
- Аз по принцип съм пианистка и винаги ме е привличала музиката на Бах. Искаше ми се да свиря бароковия композитор не само на пиано, но и на орган. Тогава се свързах с проф. Нева Кръстева и десет години работихме заедно. Завърших Музикалната академия и интересите ми бяха насочени към органа, още повече учех докторантура и заедно с това започнах да уча орган. Съпругът ми Марин Гонев е преди всичко пианист и аз го вдъхнових да започне да свири на чембало, за да сме в ансамбъл. Сега той има идея да прави съвместни концерти с оркестър, на които да солира на чембало.
- Какво означава за Вас самата музиката, която изпълнявате?
- Специално за мен музиката на Йохан Себастиан Бах е връзката ни с Бог и Божественото. Той посвещава всички свои паритури на Господ. Бах като протестант е вярвал, че всичко което християнинът върши трябва да е за Божия слава, а не за негова собствена. Това е основна част от доктрината на протестантските Богослови. На всички свои партитури той е изписвал “Soli Deo gloria”, което в превод от латински означава “Само на Бог слава, само на Бог да бъде славата”.
Всъщност със съпруга ми за първи път ще гостуваме в Русе, но бих се радвала, ако имам възможност да свиря и на органа във вашата Католическа църква.
Очаквам срещата ни с русенската публика в неделя с нетърпение!
АРЕНА |