Хората, които последователно тренирали между 7 и 9 часа сутрин, показали по-нисък риск от затлъстяване в сравнение с тези, които били най-активни по обед или вечер. Те имали и по-нисък индекс на телесна маса (BMI) и по-малка обиколка на талията.
Фитнес инструкторът Алиса Москa от "Planet Fitness" в Ню Йорк потвърждава, че сутрешните тренировки са „страхотен начин“ за започване на деня. „Когато денят започне с тренировка, тялото освобождава редица химикали – като ендорфини и допамин – които ни карат да се чувстваме добре и ни зареждат с положителна енергия“, казва тя. „Събуждаме мускулите си, стимулираме мозъка и се подготвяме за деня.“
Но експертите предупреждават: успехът на сутрешните тренировки зависи от добрия баланс между сън и физическа активност.
Специалистът по сън и уелнес Тод Андерсън, съосновател на Dream Performance & Recovery в Нашвил, подчертава, че първите два часа упражнения седмично са изключително важни – и не е необходимо те да са интензивни. „Нашите тела са създадени да се движат“, казва той. „Два часа движение или упражнения на седмица трябва да са основен приоритет.“
Макар да изглежда, че ранните тренировки отнемат време от съня, редовната физическа активност всъщност може да подобри качеството му. „Сънят, който получаваме, ще бъде по-ефективен“, обяснява Андерсън. Но ако човек тренира ежедневно и не си доспива, по-добре е да избере съня преди поредната сутрешна тренировка. „В такива случаи един допълнителен час сън ще има по-добър ефект върху теглото и цялостната форма, отколкото тренировката.“
Алиса Москa се съгласява: „За пълноценна почивка и възстановяване са нужни между 7 и 8 часа сън. Ако някой ляга в 12 или 1 през нощта и се опитва да става в 6 за тренировка, прогресът ще се забави и резултатите от усилията ще се появят по-бавно.“
Тя препоръчва изграждането на стабилен режим на сън, избягването на електроника вечер и фокусиране върху успокояването на ума – това помага за по-бързо възстановяване, повече енергия сутрин и повишено усещане за постижение.
Все пак Москa подчертава, че сутрешните тренировки не са за всеки и има фактори, които могат да попречат на ефективността. Хората, които обмислят да тренират сутрин, трябва да си зададат няколко въпроса: „Спах ли достатъчно? Храних ли се правилно? Подложен ли съм на стрес? Постоянно ли натискам бутона за отлагане на алармата?“ Ако отговорите не са положителни, тя препоръчва кратка следобедна тренировка от 15-20 минути, например след работа или по време на обедна почивка.
„Тялото се адаптира с времето, когато е в последователен режим. Постепенното въвеждане на нов навик е от ключово значение, за да не претоварим организма наведнъж“, казва Москa.
В заключение тя подчертава: „Сънят и възстановяването играят решаваща роля за успеха на всяко фитнес начинание. Ако съкратим времето за почивка, тялото ни постоянно ще се опитва да навакса, но никога няма да достигне крайната цел. Трябва да поставяме ясни цели и реалистични очаквания.“