Вторник, 19 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    01.06.2020  » Видеосрещите вливат нов живот на сайтовете за запознанства


    Въздействието на коронавируса върху обществата по света ще бъде различно и трудно може да бъде предсказано, но промените в една обособена група могат да бъдат наблюдавани почти в реално време - потребителите на интернет сайтовете за запознанства.

    От една страна, самотните хора по света са отчаяни за интимно общуване. В действителност в някои държави, като Холандия, правителството официално препоръча на хората да си намерят редовен "приятел за секс" по време на карантината. От друга страна, тъй като пандемията предизвика и срив в глобалната икономика, повечето хора не искат да плащат за услугите на сайтовете.

    В новото ежедневие, породено от кризата, видеозапознанствата бързо се превръщат в норма. И докато в популярния "Тиндър" (Tinder) тази опция липсва (за момента), по-малки сайтове като "Хиндж" (Hinge) и "Бъмбъл" (Bumble) предлагат видео срещи.

    Зак Шлайн пуска приложението си Filter Off за видеозапознанства малко преди пандемията и в началото се регистрират само няколко хиляди потребители. Но това се променя бързо.

    "Имахме 7000 процента увеличение на потребителите за по-малко от месец. Това е пълна лудница", казва 29-годишният нюйоркчанин пред АФП.

    Повече активност, но по-малки приходи

    Избухването на пандемията и изолирането на хората по домовете им е меч с две остриета за платформите за онлайн запознанства, смята Ели Зайдман, главен изпълнителен директор на "Тиндър".

    От една страна, ангажираността на потребителите се увеличава - тенденция, която се наблюдава при почти всички платформи. Потребителите на "Тиндър" в целия свят използваха системата над 3 милиарда пъти само в един ден - неделя, 29 март - което бе рекорд за сайта.

    Наблюдава се "драматична промяна" в показателите за поведение, които обикновено са стабилни, каза Зайдман пред Би Би Си. Икономическото въздействие на епидемията означава, че хората имат по-малко пари за харчене. Това не е толкова добра новина за "Тиндър", който е безплатен, но разчита на премиум абонаменти за своите приходи.

    "Тиндър" е изтеглен повече от 340 милиона пъти от пускането си през 2012 г. Но по-голямата част от приходите идват от едва 6 милиона абонати, които плащат за "златната" услуга. Скоростта, с която се увеличават тези плащащи потребители, намалява с въвеждането на ограничения за движението на хората.

    Данните на компанията показват, че новите регистрации за премиум членство започват там, където блокадите падат. "Можете буквално да видите завръщането щат по щат (в САЩ) с облекченията на карантината и преминаването на пика на заразяване", казва Зайдман.

    Други платформи, които предлагат безплатна регистрация, забелязват същите тенденции.

    "Видяхме скок в активността", казва Чарли Лестър от платформата за запознанства "Инър Съркъл" (Inner Circle). "При свързването на профили има ръст от 15%, при броят на изпратените съобщения - 10%, но също така забелязваме по-малко желание за плащане."

    Според Зайдман ще трябва да минат от шест до девет месеца, за да се види пълното икономическо въздействие върху "Тиндър" и подобни платформи.

    (Не)очакван ръст на видеосрещите

    Другият проблем, който ще се изясни с времето, е дали популярността на виртуалните запознанства чрез видеоразговори е тук, за да остане, след като физическите срещи с непознати станат по-възможни.

    Платформи като "иХармъни" (eHarmony), "ОК Кюпид" (OKCupid) и "Мач" (Match.com) отчитат голям ръст при видео срещите.

    В началото на април Match.com зададе на членовете си няколко въпроса как са променили навиците си по време на карантината и над 6000 души отговориха, разказва пред "Ню Йорк таймс" Хелън Фишър, главен научен експерт към компанията. "И те правят нещо ново - видеочат. Преди епидемията едва 6% от тези хора са използвали видео за срещи. Сега 69% възприемат идеята за видеочат с потенциален партньор, а една трета вече имат човек, с когото биха искали да разговарят - и то чрез видео."

    "Тиндър" планира да въведе своя собствена безплатна функция за видеозапознанства през юни, казва Зайдман. Услугата за видео срещи ще работи при политика на двойно отказване - и двете страни ще трябва да дадат своето съгласие.

    Пандемията просто ускори промените в интернет запознанствата, които са продиктувани от смяната на поколенията. Още преди коронавируса компанията вече виждаше тази тенденция във фокус групите и се подготвяхме, обяснява Зайдман.

    18-годишните, които се присъединяват към приложението сега, за разлика от техните предшественици, които се присъединиха през 2012 г., са пораснали потопени в приложенията за социални медии и виждат този виртуален свят като нещо съвсем естествено. За това поколение платформите са не са само за организирането на среща на живо, а и да запълват техния онлайн живот.

    Поради тази причина компанията работи върху превръщането на "Тиндър" в място за запознанства и общуване между хората онлайн. Ще бъдат изпробвани различни виртуални пространства и събития, където хората могат да се срещат. Зайдман обобщава веруюто на новите потребители: "Вашият дигитален живот е толкова важен, колкото и социалният ви живот във физическия свят."

    Сексът и парите вече нямат значение?

    "Тази пандемия всъщност променя процеса на ухажване в някои положителни посоки. Коронавирусът забави нещата. Има завръщане към по-традиционното ухажване: да опознаете някого, преди целувките да започнат. Надявам се, че тези преоткрити и нововъзникващи начини за запознанства ще дадат на хората допълнително време за избор на истински подходяща половинка, както и да позволят на романтиката и привързаността да се развиват естествено", смята Фишър. Освен съветник в Match.com, Фишър е биологичен антрополог, изследовател към института "Кинзи" в Университета в Индиана и член на Центъра за човешки еволюционни изследвания в Катедрата по антропология на университета "Рутгерс".

    Според нея коронавирусът е разрешил може би само временно два от най-предизвикателните аспекта на съвременните запознанства: секса и парите.

    "Когато се срещнете с някого за първи път, си мислите: Очаква ли целувка? Ами ако ме покани у тях? Преди пандемията около 34% от американците са правили секс с партньора си преди тяхната "официална" първа среща. Това приключи - поне засега. Може да си говорите за секс по време на видео чат, но забравете за секс на живо.

    Парите също някак си вече нямат такова значение: Среща в евтин бар или скъп ресторант? Трябва ли да предложа да разделим сметката? В епохата на коронавируса тези парични преговори са история", казва Фишър.

    dnevnik.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »