Четвъртък, 5 Декември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    28.11.2024  » Зона 1 и Зона 2 за паркиране и до 30 км/ч в града според новия Генерален план

    С 41 гласа „за“, 5 „против“ и без въздържали се Общинският съвет прие Генералния план за организация на движението (ГПОД) на територията на община Русе, който има за цел да осигури модернизация и оптимизация на транспортната инфраструктура в града и прилежащите територии. Документът е стратегически инструмент за управление на движението, насочен към повишаване на безопасността, намаляване на задръстванията и насърчаване на устойчиви транспортни решения. Изготвен от „Институт по транспортно строителство и инфраструктура“ ООД, планът обхваща пълна оценка на текущото състояние на транспортната мрежа и предлага редица краткосрочни и дългосрочни мерки за развитие. 

    Генералният план за организация на движението бе презентиран пред общинските съветници от инж. Надежда Парлъкова-Жекова, представител на дружеството, която е и председател на НПС „Транспортно строителство и транспортни съоръжения“. 

    Документът включва нови решения за безопасността на движение, като реконструкция на кръстовища, подобрение на светофарните уредби, изграждане на нови пешеходни пространства и разширяване на велоалеите.

    Ще има и нови пешеходни зони, обособени между улиците:
    - „Александровска“ – от площад „Елиас Канети“ на запад да се премахне наличния градски транспорт и да се обособи само пешеходна зона, която да продължи до ул. „Цар Калоян“.
    - „Баба Тонка“ от пл. „Свобода“ до бул. „Придунавски“
    - „Мостова“ от ул. „Александровска“ до бул. „Придунавски“
    - „Княжеска“ и ул. “Велико Търново“ от пл. „Свобода“ на запад по ул. „Княжеска“, ул. „Велико Търново“ до бул. „Придунавски“

    Специален акцент е поставен върху обществения транспорт с предвидено оптимизиране на линиите и внедряване на нови маршрути за по-добра свързаност между различните части на града. 

    Планът също така разглежда регулацията на паркирането, като предлага изграждането на нови паркинги и разширяване на зоните за платено паркиране. 

    Предвижда се и да бъдат въведени промени в наименованията на зоните за паркиране. Досегашната "Синя зона" вече ще се нарича "Зона №1 за кратковременно платено паркиране", а "Зелената зона" ще бъде преименувана на "Зона №2 за кратковременно платено паркиране".

    За подобряване на екологичната устойчивост ГПОД предлага мерки за насърчаване на използването на алтернативни транспортни средства, като велосипеди и електрически превозни средства, както и обособяването на зони с ниски емисии и „зони 30“ с ограничение на скоростта. Това са улиците в карето ограничено от бул. „Цар Фердинанд“, бул. „Цар Освободител“, ул. „Константин Иречек“, бул. „Славянски“ и ул. „Придунавски булевард“. Другата зона е карето в района на ул. „Антим I“, ул. „Николаевска“, ул. „Мидия Енос“ и ул. „Стефан Стамболов“. Предвидени са още три зони с ограничение на скоростта до 30 км/ч. - в южната част на града в жк. Дружба 2 и в югоизточната част на жк. Дружба 3, и жк. Чародейка юг.

    В допълнение, планът цели да минимизира негативното въздействие на товарния трафик върху централните части на града, като го насочва към подходящи обходни маршрути.

    Документът е изготвен в тясно сътрудничество със заинтересованите страни, включително граждани, местни бизнеси и контролни органи като МВР-Пътна полиция и Областно пътно управление. Хронологията, свързана с обсъждането на предварителния проект, сочи, че през 2023 г. са проведени две срещи с Института по транспортно строителство и инфраструктура, на които са дадени становища и препоръки от членове на Общинския експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ), а през март т.г. бе проведено публично обсъждане на самия проект. 

    В края на юли изпълнителят предостави на местната администрация окончателен проект на ГПОД. Той съдържа всички части на предварителния проект, схеми на проектното предложение (прогнозни схеми) с нанесени корекции на основание протоколите от ОЕСУТ, входираните предложения от заинтересованите страни и общественото обсъждане, както и обобщена схема на основните пътни знаци, необходими за реализирането на останалите схеми от предварителния проект и проектното предложение.

    Темата предизвика обширни обсъждания от представители на почти всички групи в местния парламент, които изразиха своите становища по представения план. Надделя мнението, че такъв документ е ключов и като рамков е нужен, за да бъдат подсигурени нормативно бъдещи промени в градската транспортна инфраструктура. В края на обсъждането зам.-кметът Димитър Недев подчерта значимостта на плана, отбелязвайки, че ГПОД представлява основа за реализацията на дългосрочни инфраструктурни проекти и ще бъде основа за бъдещите усилия на общината за подобряване на градската мобилност и транспортната инфраструктура. Той допълни, че внедряването на плана ще бъде извършвано поетапно, като в бъдеще могат да бъдат внасяни корекции. 

    Зам.-кметът подчерта, че ако промените надвишат 30% от съществуващите положения, ще се наложи да се премине към изготвянето на нов Генерален план.


    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА


  •    29.11.2024 - КИНОПРОГРАМА Cinema City Русе
    29 ноември - 5 декември

    всички интервюта  »