Понеделник, 9 Септември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    09.08.2024  » Системата за биосигурност на Дунав мост работи нормално
    Като превенция срещу чумата по дребни преживни животни, на Дунав мост при Русе се извършва дезинфекция на влизащите в България превозни средства. По-рано днес заместник областният управител Георги Георгиев инспектира как функционира системата за дезинфекция. От проверката стана ясно, че тя работи безпроблемно. 


    Целта на съоръжението е да осигури съвременна превенция и предотвратяване на трансгранично пренасяне на заразни заболявания по животните. Устройството изцяло облива с дезинфектант влизащите в страната ни тежкотоварни превозни средства, а при леките само ходовата част. Системата е напълно автоматизирана.

    По последни данни от изпълнителния директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева в Румъния са регистрирани 37 активни огнища на заболяването, като засегнати са 218 756 животни. Огнищата са в районите на Тулча, Констанца и Тимиш, като само в Тулча те са 34.

    Дезинфекцията на ГКПП „Дунав мост“ се извършва постоянно от 2019 г. насам с цел превенция на африканската чума по свине.


    Компетентните институции апелират, както към животновъдите, така и към регистрираните ветеринарни лекари, да подходят отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните. Също така от БАБХ препоръчват на фермерите да избягват търговия с животни от Румъния и Гърция. 

    Към момента е въведена и временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари за дребни преживни животни в страната. Към момента в България няма болни от чума дребни преживни животни.

    Заболяването не е опасно за хората, но е изключително заразно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. В засегнато стадо заболеваемостта може да достигне 100%, като смъртността варира между 20% и 90%. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля. 

    По данни в Русенско преобладават малките обекти с до 20 – 30 преживни животни. Най-податливи на заболяването са козите, като в района на Сливо поле има пасища с около 400 кози, а в Кошарна има обект с около 1500 овце.
    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »