Петък, 20 Септември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    02.09.2024  » Една от най-големите загадки: Откога ядем месо

    Нов лабораторен анализ на човешки зъби може да разреши една от най-големите загадки, свързани с нашите предци: колко важно е било месото за тях и дали това е бил пробивът, направил възможен прехода към съвременния човек, пише Deutsche Welle.

    Нашите предци са започнали да ядат месо вероятно преди около 2,4 милиона години. Това предположение ще бъде проверено от изследователи на германския институт "Макс Планк" в Майнц с помощта на нов метод за анализ на зъбния емайл. Учените ще изследват аминокиселини, които могат да бъдат открити и след повече от два милиона години, пише АРД в обширна пубикация по темата.

    Учените прилагат специален азотен изотопен анализ, за да определят химическия отпечатък в зъбния емайл. "За първи път можем да извлечем преки доказателства за консумацията на месо въз основа на отделни зъби на прачовеци", казва за АРД геохимичката Тина Людеке от изследователския екип.

    Тя вече е установила, че новият метод работи добре при анализа на зъби от динозаври, а в момента го изпробва и върху зъби на маймуни. Както е очаквала Людеке, при динозаврите са били открити доказателства само за растителна храна, уточнява АРД.
    Съвсем скоро изследователите от Майнц ще пристъпят към анализ с новия метод и на зъбни вкаменелости от праисторически хора.

    Месото ли ни е превърнало в съвременни хора?

    Как консумацията на месо е повлияла на развитието на съвременния човек? По този въпрос експертите спорят отдавна. През 1950-те години, но също и по-късно, особено през 1990-те години, беше широко разпространена тезата, че месото ни е направило такива, каквито сме днес.

    Според тази теория само благодарение на консумацията на месо хората са успели да се развият до модерния хомо сапиенс с голям мозък. Защото по-големите мозъци се нуждаят от повече енергия: "Най-лесният път е бил да се намери хранителен източник, който много лесно да снабдява организма с много енергия. И това е било месото", казва Людеке.

    Въпреки че мозъкът съставлява само два процента от теглото на човешкото тяло, той консумира около 20 процента от общата енергия. Но дали наистина месото е било решаващият източник на енергия?

    Кога хората са започнали да готвят месото?

    Нови теории, като тази на Ричард Рангам от Харвард, смятат, че откриването на огъня е било решаващо за развитието на човечеството. Това е така, защото сготвената храна осигурява много повече енергия от суровата.

    Учените се надяват, че с помощта на новия метод ще могат да отговорят и на този въпрос кога нашите предци са спрели да консумират сурово месо
    и са започнали да го обработват термично.

    И преди са правени такива изследвания. Те стъпват върху факта, че находките, съдържащи доказателства за консумацията на месо от хората, внезапно се увеличават в един период преди между 2,6 до 2,4 милиона години. Тези данни обаче не са достатъчно доказателство за това, че точно тогава човекът е започнал да се храни и с месо.

    Новият анализ на зъбния емайл би трябвало най-накрая да предостави по-достоверни факти, така че вече да не се налага да разчитаме на интерпретации на находки от каменни инструменти или пещерни рисунки.

    Първите резултати от изследването се очакват още до края на тази година, информира още от публикацията на АРД.

    АРЕНА
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »