Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    18.12.2023  » Защо бананите покафеняват толкова бързо?

    Със 105 милиона тона, произвеждани годишно, е основателно да се каже, че бананите са един от любимите плодове в света, а най-хубавото е, че можем да ги открием по всяко време на годината.

    В търговската мрежа често се продават доста зелени банани. Така са и обрани, за да могат да издържат на дългия път до кварталния магазин. Често обаче, когато постоят повечко дни, те узряват сякаш прекалено бързо и стават леко почернели и поомекнали. И така, защо бананите покафеняват толкова бързо и, което е по-важно, как можем да спрем това?

    Защо бананите стават кафяви?

    Има един хормон, на който бананите да благодарят за своя впечатляващо пъстър жизнен цикъл - етилен. Този хормон работи за ускоряване на процеса на зреене и докато някои плодове и зеленчуци просто абсорбират етилен, други активно го произвеждат. Производителите на етилен попадат в две категории - климактерични плодове и неклимактерични плодове. Климактеричните плодове, като бананите, произвеждат огромно количество етилен по време на узряването, докато неклимактеричните плодове, като цитрусови плодове и пъпеши, спират да произвеждат етилен, когато бъдат отстранени от растението или почвата.

    Това означава, че климактеричните плодове ще продължат да зреят, след като са били събрани, и съхраняването на климактерични плодове до неклимактерични или абсорбиращи етилен плодове и зеленчуци ще доведе до продължаване на зреенето на другите продукти.

    Контактът с етилен кара киселините в плода да започнат да се разграждат, омекотяват месото му и разграждат зелените хлорофилни пигменти. Това променя външния вид на плода, като същевременно го прави по-мек и сладък. Тъй като етиленът продължава да върши работата си с бананите, жълтият пигмент ще се разпадне и ще образува кафяви петна в процес, наречен ензимно покафеняване.

    Въпреки че може да няма начин да спрем напълно процеса на покафеняване, има начини да запазим бананите си идеално узрели за по-дълго време.

    Първо, използването на кука за банан ще предотврати натъртване и увреждане на меките тъкани, което увеличава ефектите на етилена. Можете също така да следваме примера на някои супермаркети и да увием стъблата в пластмасова обвивка. Стъблото на банана е мястото, откъдето се освобождава по-голямата част от етилена и ако ограничим тази област, тогава предотвратяваме достигането на хормона до останалата част от банана.

    Друг метод е да ги съхраняваме на хладно и тъмно място. Слънчевата светлина ще насърчи процеса на зреене. Препоръчва 12°C като оптимална температура за съхранение на банани. Като се има предвид това, съхранението в затворен контейнер ще повиши нивата на етилен и ще ускори узряването.

    Съществуват и някои спорове около практиката бананите да се слагат в хладилника. Въпреки че е ефективно да замразяваме банани за употреба в неща като смутита или сладолед, процесът на охлаждане може да причини "охлаждащо нараняване", което засяга предварително узрелите банани, спирайки тяхното по-нататъшно узряване и причинявайки горчив и неприятен вкус. Препоръчва се само идеално узрели банани да се съхраняват в хладилник и въпреки че кожата им бързо ще стане тъмнокафява, плодовете вътре ще запазят приятно узрелия си вкус.

    Освен това, докато нарязаните резени банан ще покафенеят за няколко секунди, добавянето на кисел сок като лимон или ананас ще спре този процес, като неутрализира рН на банана, пише IFL Science, цитиран от Lifestyle.bg.
    АРЕНА
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »