Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    09.07.2023  » Как ни влияе четенето на книги?
    Четенето е едно от най-добрите умения, които можем да придобием. На колкото по-крехка възраст развием любов към книгите, толкова по-добре. То ни придружава през целия ни живот и ни позволява да придобиваме знания и да разбираме света и всичко, което ни заобикаля. Също така можем да пътуваме навсякъде, без реално да сменяхме местонахождението си или можем да бъдем човекът, който искаме да бъдем за момент. Четенето отваря вратите на знанието и дава криле на нашето вдъхновение и въображение.


    Истории от други животи, в които са описани ценности и нагласи, предават на читателя новия знания и допринасят за подобряването на собствената му житейска ситуация. Благодарение на описанията на конкретни ситуации, начина, по който действат героите, мислят, чувстват и т.н., човекът, който чете книгата, може да се идентифицира с тях и дори да се учи от тях.

    Все повече лекари и психолози интегрират библиотерапията като част от лечението на своите пациенти, информира vesti.bg.

    Библиотерапията се използва от психолозите за всякакви случаи: мъка, депресия, ниско самочувствие, проблемни взаимоотношения, зависимости, хора с рисково поведение и особено такива, които се "чувстват изгубени" и търсят смисъл в техния живот. Библиотерапията е чудесна за тези, които търсят психологически насоки, за да се чувстват по-сигурни в някои аспекти от живота си.

    Това са само някои от положителните ефекти, които четенето носи в живота ни:

        Подобрява умствените способности като памет или внимание;
        Предлага сигурност и облекчение в трудни периоди;
        Помага да се опознават други култури и гледни точки, различни от нашите собствени;
        Благоприятства размисъла;
        Подобрява комуникационните умения. Чрез четенето се научават нови думи и форми на изразяване, което може да ни накара да се чувстваме по-уверени, когато става дума за изразяване;
        Развива интелигентността;
        Намалява напрежението, стреса, безпокойството.

    Четенето ни помага да не се чувстваме сами, тъй като идентифицираме с героите. Да вземем за пример момиче, което е загубило майка си и скърби. Да чете истории, които описват подобна ситуация, би помогнало на това момиче да се почувства по някакъв начин свързано с героя в книгата и съответно по-малко само в болката си.

    Понякога библиотерапията се провежда в група, което генерира взаимодействие между хората.

    Има много ползи, които четенето предоставя като терапия, въпреки че в зависимост от необходимото лечение е важно да се комбинира с други техники.

    Има многобройни ползи, които четенето носи в живота ни, както за нашето интелектуално обогатяване, така и за нашето психическо здраве. Все пак е добре да отбележим, че е добре да се вземе предвид адаптирането на вида четиво спрямо възрастта на четящия и ситуацията, в която той се намира на този етап от живота му.

    Никой не може да ни забрани да четем, както не може да ни забрани да мислим или да си въобразяваме. Свободни сме да го правим в момента, в който си пожелаем и имаме шанса да изберем да четем каквото искаме. Четенето ни поддържа живи и свързани. Това ни кара да се чувстваме част от нещо.

    АРЕНА
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »