Четвъртък, 28 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    15.01.2018  » Феминистка версия на Кармен предизвика скандал
    Дебатът докъде трябва да стигнат "политически коректните" норми в изкуството - особено в създаденото преди векове - се разгоря с пълна сила в Италия, след като опера във Флоренция представи "Кармен" на Жорж Бизе с необичаен край. В спектакъла на режисьора Лео Мускато загива не жертвата на дон Хосе, а самият той, който я малтретира и умира от куршум, разказва "Ел паис".

    Мотивът за това е нуждата да се осъди насилието над жените, което според статистиката взема по жертва на всеки три дни и в борбата с което няма достатъчно значими гласове, обясняват от театъра. В страна, където това изкуство е истинска религия, обаче излагането на риск на посланието на подобна творба чрез промяна на края ѝ доведе до обратния ефект, пише "Ел паис".

    С операта са се правили различни експерименти през последните десетилетия - свързани с наркотици, политика и други - а и във въпросната версия на "Кармен" дон Хосе е жандармерист. Не с това обаче постановката на Мускато си заслужи освирквания сред част от публиката, заплахи и дори неразбиране от колеги. Критиците на действията му изтъкват, че проблемът е в общия климат, в който са направени промените и в който изобличаването на сексуалното насилие се смесва с крайна политическа коректност като подмяна на творби на изкуството. "А ако направим "Моби дик", в който китът не умира, а само е приспан?" пише язвително "Ла република".

    Все пак решението имаше и застъпници като кмета на Флоренция Дарио Нардела, според когото става дума за "социално-политическа провокация", която цели да привлече вниманието към съвременните проблеми, какъвто е убийството на жени. "Не става дума за идеологическата промяна на дадена опера или смисъла ѝ. Театърът трябва да изобличава, културата трябва да се интерпретира в настоящето." Струва си и за голямата култура на миналото. Това не означава да се промени миналото, не съм глупак, който мисли да пренапише изкуството."

    Самият Мускато е казал по телефона, че се дебатът чу е направил безплатна реклама и директорът на театъра иска да постави отново същата версия на Кармен, но полемиката е станала "непоносима". "Не съм говорил никога за убийството на жени, но ме радва, че (представлението) се възприема така." Той отхвърля етикета "политически коректен и настоява, че липсата на културна и интелектуална свобода за "изненада" е притеснителна. "Не може да ме изпращат на кладата, без да са видели цялата опера."

    dnevnik.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »