
© Mario Anzuoni, Reuters
Кадър от връчването на последните Американски музикални награди.
Проучване на Британското кралско научно дружество, обхващащо над 90 хил. песни, издадени след 1950 г., установи къде по света музиката е най-лирична и къде най-мрачна. Изследването анализира песни на английски език от целия свят в различни жанрове музика - рок, поп, пънк, метъл, хип хоп и религиозна музика.
Произведенията са оценявани по използваните акорди и текстовете. Целта на проучването била да се определи как песента въздейства емоционално на хората.Основаната скала, по която се измерва как творбата влияе върху човек са думите, които са използвани в текста. Оценявани са общо 222 различни думи. На всяка една се поставя оценка от 1 до 9. Като пример се посочва, че думата "любов" получава 9 точки, а "болка" - 1.
Оказва се, че от 2010 г. по-мрачните и тъжни песни намаляват. За да преценят в коя част на света каква музика се създава, изследователите са проучили песни от Азия, Австралия, Северна Америка, Скандинавия и Западна Европа. И установяват къде по света песните са най-мрачни и къде - най жизнерадостни.
Най-положително лирично съдържание имат азиатските песни. От своя страна скандинавската музика пък е най-мрачна, като причина затова се посочва жанра, характерен за този регион - т.нар. death metal.Там обаче се забелязва друг интересен феномен. Колкото и лиричен да е текстът на някоя скандинавска песен, почти винаги върху него се наслагва музика с високи акорди, което от своя страна прави песента по-натоварваща за слуха. Точно обратното е с азиатската музика, където акордите са лирични и позитивни, въпреки че текстът може да е тъжен.
В проучването обаче се посочва, че музиката влияе различно на всеки човек. За пример се дават почитателите на тежката рок музика и пънка, където масово се използват думите "смърт" и "болка", но жанровете продължават да имат много фенове. Освен това песните на родния език влияят по-положително на хората, отколкото тези на чужд език.