Вторник, 23 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    24.03.2020  » Лицево разпознаване на хора с маски вече е факт


    Не само китайската държава се приготвяше за коронавируса. Още през януари го правеха и компании в страната.

    Това се отнася и за "Хануан" (Hangang), разположила 2 млн. камери в различни точки по света и започнала, още преди масовата зараза в провинция Хубей, да получава молби от болници там да получат софтуерни актуализации, с които да разпознават медицински работници с маски, разказва "Файненшъл таймс".

    "Не бихме чакали нещо да експлодира, за да действаме. Ако трима или повече клиенти поискат едно и също нещо... ще гледаме на него като важно," казва Хуанг Лей, технически директор на компанията. По думите му дотогава само в 50% от случаите камерите са разпознавали хора с маски, сравнено с 99.5% точност за цяло лице.

    Оттотава търсенето нараства. Такива обновления искат полицейски участъци, гари и офиси. Междувременно лабораторните тестове вече дават 95% точност. Всъщност компанията има опит със ситуациите, в които лицето не се вижда ясно - например с бради в Турция или Пакистан или с хора в северен Китай, носещи зимно облекло, скрило ушите и лицето им.

    Как би изглеждал човек с маска

    Обратно на интуитивното решение обучението на алгоритмите за лицево разпознаване да познават маскирани хора всъщност включва изхвърлянето на данни. Публикувано миналата година изследване на Брадфордския университет сочи, че програма за лицево разпознаване може да бъде обучена да разпознава половин лица, ако бъдат изтрити части от снимките, използвани за обучение.

    Такава програма работи с числа, които описват относителното местоположение на чертите на лицето и на теория би трябвало да се затрудни, ако трябва някой да се разпознае сред по-голяма група хора, тъкмо защото има по-малко информация и може повече хора да имат сходни черти около очите и носовете си.

    Системата на "Хануанг" използва друг похват - тя опитва да познае как биха изглеждали лицата в съществуващата база данни, ако бяха маскирани. За да се подобри точността, от 2000 или повече нейни служители е поискано да предоставят свои снимки с маски. Създадена е и база данни с 6 млн. лица, чиито маски са "изкуствено" генерирани върху лицата им, с различен вид, за да се обхванат тези, които обикновено се носят в Китай.

    Това става в момент, когато полицията по света прави тестове с лицево разпознаване. Попитан за софтуера, използван срещу протестиращите в Хонконг (прибегнали до маски в опит да се скрият), Хуанг казва, че е чул за нуждата от "антитерористични мерки" в региона. По думите му хонконгският пазар е малък за компанията, която работи на глобално ниво с врати, които се отварят и допускат само след лицево разпознаване. Засега "Сенстайм" - базираният в Хонконг стартъп, който стана лидер в лицевото разпознаване и който също твърди, че е разработил такава технология - каза, че няма планове да прилага технологията си в публични пространства.

    dnevnik.bg

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »