Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    09.05.2019  » Съвременно изкуство с акцент върху Дунав акостира в Русе

    Млади артисти от четири дунавски държави представят своите фо­тографии, инсталации, видеоарт, поезия, архиви и пърформанс в „Дом Канети“ в Русе. Изложбата „Река в преход“ обединява разнородните визии на двадесет студенти за скритото наследство около Дунав и съвременните трансформации на реката.


    Откриването е на 14 май, вторник, от 17.30 часа в „Дом Канети“ на ул. „Славянска“ 12 в присъствието на авторите. Творческата група „Студио за развитие на дунавското творческо наследство“ е част от проекта „Дунавска културна платформа – креативни места на 21 – век“ по програмата за транснационално сътрудничество „Дунав“.

    От документални изследвания до абстрактни импресии, младите тво­рци използват мултидисциплинарен подход да си отговорят на въпроси като „Какво е Дунав за мен“, „Как реката повлиява териториите, през които преминава“, „Икономика или култура носи водата“... Изложбата ще разкрие и коя е феята на Дунава (М. Саванович, Ф. Клякич, С. Димич, Р. А. Тядич) , как отлитат цели летища и къде в реката кацат самолети (Д. Стойчев, Е. Цолова, И. Христова, М. Грошева, Х. Русев). Те догонват музея в движение (Ю. Степер), минават между комуникиращите си с мегафони села през реката (К. Нимервол, Т. А. Шинко), спират при живо и говорещо, но все пак скрито, наследство (Ф. Пенцкофер).


    Освен, че откриват скрита култура край Дунав, студентите се пота­пят и в екологичните и икономически измерения. Водни проби от различ­ни точки на реката (Л. Йеромане) безпристрастно показват човешкото влияние върху нея. Производствени, транспортни и комуникационни съ­оръжения в някогашния си разцвет са сблъскани с новите им предназна­чения и облик (Д. Стойчев, Е. Цолова, И. Христова, М. Грошева, Х. Русев).

    Химн на Дунав, чиито композитори са хората край реката, а тя самата е продуцент (А. Шефер, А. Седлак), ще може да бъде чут на изложбата. Освен песните, основен елемент на фолклорната култура са и преда­нията. Културата на разказване на истории прераства в поетичен диалог с реката (Т. Гимпъл). Търси се родината на Дунав – ако има реал­но такава (Л. Доналис), събрани са цветовете и светлинните ефекти на реката (С.М. Кайнц), анализирани са разнородните брегове и обграж­дането на реката от улици и природа (Е. Шмолмюлер).

    Куратори на изложбата са проф. д-р Елизабет Швегер, проф. д-р Сабине Полак, проф. д-р Дубравка Лазич и Надежда Павлова, като те са и мен­тори на студентите при подготовката на проектите. Studio DAHD си партнира с Културния център на Горна Австрия, Министерството на науката, изследванията и изкуствата на Баден-Вюртемберг, Минис­терството на културата на България, Академията на изкуствата към Университета на Нови Сад и Федералното канцлерство на Австрия.

    След премиерата си в Русе изложбата „Река в преход“ ще отплава в Нови Сад (Сърбия), ще продължи към Лудвигсбург (Германия) и ще бъде за­котвена в Линц (Австрия) тази есен.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »