Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    27.03.2019  » Номинациите за наградите ИКАР: русенски посоки


    Какви са русенските връзки в номинациите за театралните награди „Икар“ тази година?

    Наградите „Икар“ се присъждат след номинации от Съюза на артистите в България. През 2019-а церемонията се провежда за 45-и път по случай 27 март – Световен ден на театъра.

    Драматургът Стефан Цанев ще получи наградата "Икар" 2019 за изключителен принос към българския театър. Роден е в русенското село Червена вода, завършва училище „Баба Тонка“. Първите си стихове публикува в русенския вестник „Дунавска правда“.

    82-годишният Цанев е автор на повече от тридесет пиеси, писани от 60-те години насам. Последната му постановка "Цигуларката на Бога", написана специално за съпругата му Доротея Тончева, беше поставена в края на миналата година от Казанлъшкия театър "Любомир Кабакчиев". "Цигуларката на Бога" е сред номинираните за най-добър драматургичен текст на 2019 г.

    Стефан Цанев вече е публикувал първите си стихове, когато е роден Пламен Мирчев-Мирона. Композиторът е номиниран в категория „Авторска музика“ за „Икар“ 2019 за спектакъла „Принцеса Турандот” на Благоевградския театър, режисьор Маргарита Мачева.

    Пламен Мирчев-Мирона събира 30-годишното си творчество в три цифри: 140 премиери, 30 документални и 2 игрални филма. Сред тях и голяма част от документалната продукция на Арена Медиа. Биографията му е тясно свързана с постиженията на русенския театър, въпреки че често прецизно избира режисьорите, с които работи. 

    Сред най-ценните награди на Мирона е и театралният „Аскеер“ през 1996 г. за музиката на „Тайното евангелие от Йоан“ – написана тъкмо от Стефан Цанев, постановка на Борис Панкин на сцената на Пазарджишкия театър.

    Конкурент в същата категория „Авторска музика“ за „Икар“ 2019 е Милен Апостолов. Диригент и композитор, амбициран да променя отношението на младите хора към културата, работи по различни международни проекти. Каква е русенската му посока? В момента пише музиката за най-новия проект на Детска опера – Русе: „Огнивото“, либрето Илия Деведжиев по приказката на Андерсен, чиято премиера се очаква през есента.

    Кои ще са наградените ще стане ясно тази вечер на церемонията в народния театър „Иван Вазов“ в София.

    27 март е обявен за Световен ден на театъра от ЮНЕСКО през 1961 г. Сред символните събития е създаването и разпространението на годишното театрално послание, в което авторитетни личности са канени да споделят възгледите си за театъра и мисия.

    В своето слово за 2019-а кубинският драматург и режисьор Карлос Селдран пише:

    Посредством тези мигове съграждам живота си, преставам да бъда себе си, да страдам за себе си и се прераждам, и разбирам смисъла на това да правиш театър – да изживяваш мигове на чиста и ефимерна истина, когато знаем, че това, което казваме и правим в светлината на прожекторите, е истината, която отразява най-дълбинното и най-личното у нас.

    Фотоси: Официалните социални профили на артистите

    Цвета НЕНОВА

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »