Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    17.12.2018  » Вечер на българското късометражно кино в Букурещкия университет


    Платформата „Кинематограф.бг“ представи пет съвременни къси ленти от България.

    Факултетът по чужди езици и литератури на Букурещкия университет и катедра „Българистика“ станаха домакин на вечер на съвременното българско късометражно кино, която се проведе на 13 декември 2018 г. В залата присъстваха студенти от втори и трети курс, изучаващи български език, преподаватели по български език и култура, български студенти в Букурещ по програма „Еразъм“, културното аташе на Република България в Румъния Борислав Бориславов и други хора с отношение към българското киноизкуство.

    Основните организатори на събитието бяха лекторът в Букурещкия университет Николай Паскалев, доайенът на българистиката в университета Мариана Манджуля и платформата за късометражно кино „Кинематограф.бг“. Бяха прожектирани пет филма, които представиха проблема за загубата на любовта в семейството и в личните отношения. С филмите бяха свързани някои от най-популярните съвременни български актьори – Китодар Тодоров, Ованес Торосян, Филип Аврамов. Продуцент на лентата „Дрехи“ е Катя Тричкова, която е била копродуцент на румъно-българската копродукция „Кучета“ с режисьор Богдан Мирика. Филмите показаха оригинални идеи, ангажираха публиката емоционално, а впоследствие бяха обсъдени в рамките на кратка дискусия.

    Веселин Бойдев – режисьорът на лентата „Дрехи“, която разказва за сбогуването на двама братя с баща им чрез даряване на неговите дрехи на нуждаещи се, бе основният събеседник по време на обсъждането. Студенти, изучаващи български, споделиха, че в Румъния също има обичай, когато някой почине, неговите дрехи да се раздават. Това изглежда е характерно за Балканите въобще.

    Запитан от блога „Мостът на приятелството“ за румъно-българското сътрудничество в киното, Бойдев, който има над 20-годишна кариера като актьор и режисьор на куклени спектакли, сподели, че подобно сътрудничество е общоевропейска тенденция. „Това е пътят напред особено за кино като българското, което е в криза. Тези сътрудничества са нещо добро“, обобщи той. Режисьорът е поставял спектакли в редица страни в Азия и Европа и има награди от фестивали в градове като Лондон и Сараево, сподели Мариана Манджуля, която бе модератор на събитието. В Букурещкия университет Бойдев сподели, че филмът е резултат на неговите лични преживявания след раздялата с баща му.

    Николай Паскалев обърна внимание, че литературата е самотно изкуство, докато киното е колективно усилие. Участието на актьори като Филип Аврамов в късометражни ленти може само да повиши качеството на филмите, смята Паскалев.

    Студентите се интересуваха още кои са любимите режисьори на Веселин Бойдев, който посочи американски и руски творци. Накрая на събитието те бяха помолени от Маргарита Пиргова от платформата „Кинематограф.бг“ да дадат оценка за видяното на самия сайт, който предостави филмите за излъчване. Събитието бе повод за създаване на нови връзки и за развитие на стари познанства между румънци и българи.

    Podul prieteniei – Мостът на приятелството



    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »