Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    23.10.2018  » Изложба представя политическия потенциал на видео игрите


    Каква е ролята на видео игрите днес? Как те пресъздават реалността и влияят на представите ни за света? Могат ли игрите да са повече от средство за забавление и да бъдат образователна медия, която поставя на фокус значимите политически и социални проблеми?

    Изложбата „Игри и политика“ търси отговори именно на тези въпроси и доказва, че „една игра е винаги повече от просто игра“ (по думите на кураторката Жанет Нойщад). Независимо каква е и колко лесна или развлекателна изглежда, една игра винаги отразява обществото и културния контекст, в който е създадена и се играе.

    Игри и политика“ е съвместен проект на Гьоте-институт и един от най-важните центрове за медийно изкуство в Европа – ZKM в Карлсруе, Германия. Пътуващата изложба е един от най-амбициозните проекти на Гьоте-институт в последните години и вече е показвана в над 10 града по цял свят, сред които Атина, Букурещ, Люксембург, Новосибирск, Мексико Сити, Сао Пауло, Манила, Ню Делхи, Вашингтон и други.

    Световното турне на изложбата включва и София, където тя се представя от Гьоте-институт България. Тя ще може да бъде видяна в галерия Credo Bonum между 2 и 22 ноември, а откриването ще бъде на 2 ноември, петък, от 18:30 ч.

    Интерактивната изложба „Игри и политика“ показва компютърните игри като политическа, социална и артистична медия и анализира как игрите могат да развият своя политически потенциал по игрови начин. Посетителите в изложбата се превръщат в геймъри, които могат да изживеят ефекта на представените игри.

    В изложбата са включени 18 видео игри, 16 от които могат да се играят на място и две като „Let’s Play“-видео версия. Изложбата е допълнена от три документални филма. По художествен и игрови начин игрите се занимават с теми като медийна критика, миграция, властови отношения, полови роли и милитаризъм.

    Навсякъде, където се показва по света, изложбата е съпътствана от разнообразна паралелна програма. София няма да направи изключение и дебатът за ролята на видео игрите ще бъде продължен с дискусии, модерирани от проф. Миглена Николчина и прожекция на превърналия се във фестивален хит документален филм „Чистачите“ на Морис Ризевик и Ханс Блок.

    Изложбата „Игри и политика“ е и поводът Гьоте-институт да стартира новата гейминг инициатива – Sofia Game Night. Първото масово „нощно“ събитие за игри, насочено към широката аудитория (без значение геймъри или не) ще се проведе на 3 ноември и се организира в партньорство с Game Dev Summit.

    АРЕНА



    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »