Петък, 19 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    19.08.2017  » Управлението на риска в трансграничния регион дискутираха на конференция в Русе



    Двудневна информационна конференция на тема „Енергийни инфраструктури“ се проведе на 17 и 18 август 2017 г. в хотел „Рига“ в Русе. В нея взеха участие български и румънски експерти, които запознаха аудиторията с основните проблеми при управление на риска в мащабни инфраструктурни обекти от двете страни на река Дунав.


    Проф. Кирил Стойчев от БАН говори по темата „Анализ на въздействието върху дейността при управление на риска за мащабни инфраструктури.“ Той коментира, че този вид анализ е познат в света от 40 години, а у нас за първи път е приложен към АЕЦ-Козлодуй преди 7 години. Проф. Стойчев обясни, че този вид анализ дава възможност да се предвидят последствията от прекъсването на дейността, важен елемент от управлението на риска. „Понякога този риск може да е минимален, но с големи последствия“, каза той и даде за пример заплахата, която стоеше пред „Дунарит“ за отнемане на лицензите му.

    Друг интересен доклад относно защитата на обектите от критичната инфраструктура в трансграничния регион изнесе доц. Стефко Бурджиев.  Той запозна участниците в конференцията с критериите за определяне на инфраструктурите като критични и с основните заплахи, които стоят пред тях според националното законодателство и Директива 2008/114 ЕО на Света. За да бъде един обект европейска критична инфраструктура, той трябва да представлява заплаха за живота в териториите на поне две държави. Доц. Бурджиев посочи основните видове заплахи: антропогенни, природни и комбинирани. Сред антропогенните открои некомпетентната намеса на човека в природата и неправилните действия при строителството, чиито последствия се виждат при земетресения и наводнения.  Той, както и други лектори, обърнаха внимание и на заплахите от терористични актове.

    За уязвимостта и рисковете при мащабни критични инфраструктури говори и румънският експерт д-р Митика Драгушин.от IFIN-HH.А колегата му от ARoTT д-р Габриел Владут обърна внимание на комуникационните планове и на работата с медиите при критични ситуации. Паул Костеа пък представи един съвременен метод за числено определяне на риска, наречен рисково счетоводство. 


    Вниманието на аудиторията беше силно привлечено и от докладите на експерти от АЕЦ-Козлодуй, които представиха системите за защита на централата, нейния комуникационен план при нормална експлоатация и при активиране на аварийния план, мерките за информиране на персонала и населението. В своята презентация Николай Бонов подчерта, че в ядрената централа ежесекундно се следят 8 800 параметра и информацията за тях се подава към съответните институции. За да се изключи засечка, данните постъпват от различни системи, които са независи една от друга. В централата има 4 бариери на защита. Бонов съобщи, че след Фукушима са инсталирани нови съоръжения с по-висока степен на сигурност и са изготвени нови ръководства за управление при аварии. „Информацията, която изпращаме навън, е надежно защитена от хакери, освен това всички наши служители могат да я виждат, но нямат достъп да я манипулират. Нашата работа е напълно прозрачна, а системата за ранно оповестяване и предупреждение работи по много строги правила“ – каза Николай Бонов.

    С оглед защитата на енергийните инфраструктури от природни бедствия, интерес предизвика и докладът на д-р Емил Кичев от АЕЦ- Козлодуй за поуките от аварията във Фукушима 6 години по-късно.

    Конференцията се реализира по проект „Управление на риска при мащабни инфраструктури“ в румънско-българската трансгранична област“, финансиран по програма Interreg V-A Румъния – България. Затова на форума бяха представени още целите и дейностите на проекта. Резултатите, които се очакват да бъдат постигнати, са: изготвяне на комуникационни планове и симулационни процедури за мащабните инфраструктури, които ще бъдат използвани от техните мениджъри; на координиран план между румънските и български инфраструктури за устойчивост на риска; създаване на обучителни материали и предоставянето им на заинтересованите страни от частния и публичния сектор, вкл. поставянето им на специализирания сайт по проекта.. 

    Проектът за управление на риска се изпълнява от консорциум с водещ партньор Националния институт по физика и ядрено инженерство „Хория Хулубей“ (Букурещ). Българсkи партньори са Русенски университет „Ангел Кънчев“и Бизнес иновационен център INNOBRIDGE. 

    АРЕНА

     

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »