29.07.2015  » 400 броя образци на пафти представени в изследване



400 броя образци на пафти съдържа изданието “Пафти от българските музеи“ на Надежда Цветкова. Книгата бе представена днес в Регионалния исторически музей в Русе от авторката и директорът на музея проф. Николай Ненов. Събрани и проучени пафтите от времето на Възраждането дават представа за значителните постижения на българското златарство. Декорацията се наследява, доразвива и обогатява първоначалните прототипи.


Изображенията стават все по- интересни и съпровождат българката в делник и празник. Пафти са носели омъжените жени, но са намерени и изключения, повлияни от модата след Възраждането, този накит да бъде носен и от малки момичета. Пафтите са свързани с духовната сила и предпазването, носили са ги както при бременност на жените, така и когато са ходели на нивата да жънат, посочи Надежда Цветкова.


Имали са конкретно предназначени, но при вглеждане в декорацията се открояват белези на етническите, религиозните и социалните различия. Подразбира се кои са правени за масова употреба и кои са специално поръчвани, кои са всекидневни и кои празнични. По тях основно присъстват растителните орнаменти, следвани от различни библейски сюжети и изображения на светци. Освен това се забелязват птици, лъвове, змии, вейки, плодове. Wolf Power: Hold and Win Slot Machine for Free: https://rocket-australia.com/wolf-power-hold-and-win

Книгата “Пафти от българските музеи“ на Надежда Цветкова може да бъде намерена в книжарницата на музея в Русе.

Дидо ИЛИЕВ

АРЕНА


«  Обратно към новините