Четвъртък, 28 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    28.01.2015  » Експерти от музея и БАН изследват местата на памет у нас



    Четирима експерти от Русенския музей и четирима от Институт по етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН започват съвместна работа по проекта „Следите на героичното време: места на памет, свързани с националноосвободителните борби (1867-1878)“. Ръководител на екипите е доц. д-р Николай Вуков от ИЕФЕМ – БАН.

    Проектът има за цел да анализира местата на памет за личности и събития от националноосвободителните борби (1867-1878), като проследи етапите и начините на тяхното конструиране като „национални светини”, и като изследва ролята им в поддържането на поредица от ритуални практики на честване и възпоменаване.


    Николай Вуков

    Ще бъде включено подробно описание на места на памет от националното „героично време” и изчерпателно представяне на символните и културни пространства, свързани с националните герои. По този начин ще бъдат откроени начините, чрез които паметниците и музеите „разказват” за героичното време, семантиката на обществените ритуали в България, както и функционирането на националните символни пространства в различен контекст.

    След две години като резултат ще се появят две книги свързани с граждански церемониали и ритуали и местата на памет за националноосвободителното движение. В рамките на проекта ще се изготви и туристическа карта „Паметни места от националноосвободителните борби”, която ще представи проектните резултати до широка аудитория.

    Предвижда се първите събрани резултати да бъдат представени на Туристическото изложение „Уикенд туризъм“ в Русе през май 2015 година, съобщи доц. д-р Николай Ненов – директор на Регионалния исторически музей. Тогава ще има панел за представяне на първите стъпки по проекта и туристическата му визия.

    Ще бъде намерена точната граница за описване на паметни места в региона, допълни Ненов. Той определи проекта като много сериозно предизвикателство. Музеите са „особена зона“ в сферата на тези пространства героичните години са овехтели и няма инвестиции в представящите ги сбирки. Предизвикателството е как да поднесем тази информация, да може да се подобри представата на образите, които са живели по онова време.

    Ще бъде обърнато внимание и около историческите възстановки у нас, които добиват все по-голяма популярност. В рамките на две години у нас са се провели около 30 възстановки на историческа тема, заяви музейният експерт Искрен Великов.

    Проектът „Следите на героичното време“ е подкрепен от Фонд Научни изследвания към Министерство на образованието и науката и е с продължителност две години. Обхватът му е територията на цялата страна.

    Дидо ИЛИЕВ

    АРЕНА


    Аудио към тази новина
    Повече за проекта от доц. д-р Николай Вуков

    Get the Flash Player to see this player.

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »