30.09.2014  » ПП Русенски лом е в Асоциацията на Дунавските паркове



На първото общо събрание на Асоциацията на Дунавските паркове, проведено в средата на септември, в Будапеща, Дирекцията на Природен парк „Русенски Лом“ стана пълноправен член.

Желанието на членовете на организацията е тя да бъде разпознаваема и да стане фактор в полето на опазването на околната среда на европейско ниво.

В проекта от българска страна бяха включени 2 институции и 3 защитени зони: ДПП „Персина”, ДПП „Русенски Лом” и Калимок-Бръшлен, който също се управлява от дирекцията в Русе.

Всеки от партньорите – всички природозащитни организации – директно отговорни за управлението на защитена територия по течението на Дунав или нейните притоци съобразно с компетенциите си се включи в различен брой дейности.

Доразвит беше уеб сайта www.danubeparks.org, поддържан интранет за комуникация между партньорите, издаван месечен електронен бюлетин с новини от всички партньори, изготвен календар. По-горен и среден Дунав беше организирано пътуване за представители на медиите.


Една от най-творческите дейности беше създаването на книга от и за Дунавските паркове. Текстовете са представени от всеки партньор, а за заснемане на типични растителни и животински видове от всяка защитена територия, ландшафт и културно-историческо наследство, беше поканен тандем от професионални фотографи от Унгария.

Темите, отговарящи на спецификата на партньорите бяха заложени в дейностите по проучване и опазване на Черната топола и Морския орел. ДПП „Русенски Лом” активно се включи в събирането на материал вида Черната топола – вече по-рядко срещан вид за река Дунав, който беше изпратен до партньора в Сърбия за изготвяне на ДНК анализ.

Дейностите по опазване на Морския орел започнаха в предишния проект, когато беше създаден Плана за действие за този вид. В тази стъпка беше направено Първото зимно преброяване на Морски орел по течението на р. Дунав. В нашият участък от Свищов до Силистра бяха установени 13 птици, в близост до Дунавски острови.

При изследването на динамиката на речното корито през 2011 и 2013 година бяха използвани два вида птици – речен дъждосвирец и бреговата лястовица. Мониторингът доказа, че само там, където има слаба човешка намеса, са подходящите хабитати за характерните животински видове.

Екипът имаше възможност да участват в занимания на младежи с увреждания сред природата. В резултат от това ДПП „Русенски Лом“ има идеен проект за маршрут за незрящи, в близост до природозащитния комплекс „Ломовете” в село Нисово.

АРЕНА

«  Обратно към новините