19.05.2025  » Отличиха най-добрите в конкурса за детска полицейска рисунка


Възпитаници на Средно училище „Йордан Йовков“ и на Спортното училище „Майор Атанас Узунов“ грабнаха първите места в регионалния русенски конкурс за рисунка „Аз и детското полицейско управление“. Наградите им бяха връчени лично от директора на Областната дирекция на МВР ст. комисар Николай Кожухаров, заместник областния управител Георги Георгиев и началника на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева. 


„Полицаят не е просто човек в униформа – той е този, който се грижи за нашата безопасност, помага на хората в беда и пази реда в нашето общество“, каза Георгиев в обръщението си към децата. Той поясни, че е важно още от ранна възраст децата да разбират какво правят полицаите, за да ги уважават и да знаят, че винаги могат да потърсят тяхната помощ. „Полицейската дейност е благородна, защото е в името на хората, Вие сте нашата надежда като общество.  Бъдете винаги смели и отговорни хора, работещи в екип“, сподели още Георгиев. 


От своя страна ст. комисар Кожухаров благодари за участието и показаното творчество на децата. „Впечатлен съм как сте видели дейността на колегите, не само от полицията, но и от пожарната. Вие ни давате надежда за това, че ще дойде младо и достойно попълнение в нашите редици, бъдете ученолюбиви и добри хора“, заяви още директорът на Областната дирекция на МВР.


„Служителите от системата на МВР служат на обществото и на нас – гражданите, за да живеем спокойно и щастливо“, сподели д-р Георгиева. „През Вашите очи видяхме отговорната и трудна професия да служиш на цялото общество и да правиш хората спокойни и щастливи“, допълни още тя.

Призьор от началния етап на обучение стана деветгодишният Дениз Пламенов Петков от СУ „Йордан Йовков“. В същата възрастова група второто място бе отредено отново за възпитаник на СУ „Йордан Йовков“. Става дума за деветгодишния Едиз Пламенов Петков. На трето място се класира Есин Севгинова Халилова от с. Юделник, която също е на 9 години и е ученичка в СУ „СВ. Паисий Хилендарски“ в гр. Сливо поле. В прогимназиалния етап на обучение беше връчена една единствена награда и така първото място отиде при Емма Светлозарова Ганева на 11 години, ученичка в Спортното училище „Майор Атанас Узунов“. Връчени бяха и две поощрителни награди. Те бяха съответно за 11-годишната Мария Евгениева Недева от Спортното училище и 9-годишната Радина Радостинова Иванова от СУ „Йордан Йовков“. Първите четири наградени ще представят региона ни на националния конкурс в София.


В  конкурса участваха над 120 детски рисунки от шест училища в Русенска област. В конкурса участват възпитаници на учебни заведения от Русе, Сливо поле, Ветово и Две могили, където функционират общо шест детски полицейски управления под егидата на ОДМВР – Русе. Журито, оценяващо художествените умения на децата, включваше преподаватели и ученици от Националното училище по изкуствата „Проф. В. Стоянов“ в Русе. В експертния състав участват възпитаниците на учебното заведение от 12 „в“ клас – Лъчезар Златков, Александрина Любенова и Габриела Колева, с председател Негослава Бъчварова – преподавател по рисувачне, живопис и история на изкуството. Инициативата е част от националната програма „Детско полицейско управление“, която цели да ангажира свободното време на подрастващите и да популяризира полицейската професия сред тях. Конкурсът е включен и в националния календар за изяви по интереси на децата и учениците за учебната 2024/2025 година.

Чрез средствата на изобразителното изкуство децата пресъздават наученото в детските полицейски управления – правилно поведение за опазване на здравето и сигурността, рискове от престъпления и начини за тяхното предотвратяване, оказване на първа долекарска помощ, безопасност на движението и други.


АРЕНА
«  Обратно към новините