Над 50 черно-бели фотографии, подредени в Художествената галерия, пресъздават живота на Русе и неговите жители през 60-те и 80-те години на 20 век. Автор на снимките е Хачик Лебикян, който събра в изложба аналоговите изображения, запечатали развитието на града и преживяванията на хората.
Сред гостите на
събитието бяха областният управител Драгомир Драганов и заместник-кметът по
образование и култура Енчо Енчев. По думите на Драганов Лебикян е човек с разностранни таланти и интереси, който в целия
си съзнателен творчески и граждански път не спира да се грижи за осветяване,
опазване и популяризиране на историята на града ни.
„Успешното съчетаване на
текст и илюстрация показва, че всичко, с което се занимавате е пример за Вашата
отдаденост към Русе. Няма как да не споделя, че черно-бялата фотография има
уникалната способност да разкрива скритите нюанси на света около нас, да
поставя акцент върху контрасти и форми, които често остават незабелязани. Тя ни
напомня, че красотата може да се открие във всеки миг, дори и в
най-обикновените сцени от нашето ежедневие“, коментира още Драганов и посочи,
че всеки от настоящите кадри е израз не само на отлични фотографски умения, но
и дълбок поглед върху живота, емоциите и времето.
Енчев подчерта, че със снимките всеки русенец може да направи свое собствено пътуване назад във времето. Да открие познати места и лица, да почувства духа на миналото и да оцени красотата на приемствеността между поколенията.
Заместник-кметът припомни, че фотографът винаги се е интересувал от местния живот, местните истории, местните преживявания и затова експонатите са жив разказ както за ежедневието, така и за начина, по който русенци са възприемали и реагирали на света около тях. „Тези снимки не са архив, а емоция и разказ за живота на хората“, каза Енчев.
Директорът на галерията Еслица Попова също акцентира върху тематиката на фотографиите. Според Попова изложбата улавя настроенията на русенци през годините, промените в поведението им, както и естетическото преобразяване на града, отразено винаги през личния поглед на автора. Тя специално отдели внимание на късометражните филми, които е снимал Лебикян, и ги определи, че са правени в традициите на Трюфо.
Сред фотографиите посетителите ще могат да проследят строежа на Телевизионната кула и подлеза пред жп гарата, ще си спомнят за Стъклената будка и мечкаря в центъра на града. Особено вълнение предизвикват и трите снимки от ателието на Никола Терзиев - Желязото, правени докато скулпторът вае творбите си.
Експозицията може да бъде разгледана до 20 април.
АРЕНА
|