Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    16.06.2020  » Градинска чубрица – помага при високо кръвно


    Градинската чубрица (лат. Stureja hortensis) е едногодишно тревисто растение от семейство Устноцветни (Lamiaceae). Стъблото му достига 20 до 40 см височина, силно разклонено от основата. Разпространено е в Южна Европа и Източна Азия. Находищата на растението се намират предимно на сухи и слънчеви места. Цветовете израстват от стъблото в кръгово разположени венци и са бели до розово-виолетови на цвят, листата са линейни до линейно-ланцетни. Като подправка се отглежда в много страни в Европа и у нас.

    Действие и приложение. Дрогата притежава спазмолитично, хипотензивно, антисептично и диафоретично (ускорява изпотяването).действие. Стимулира дейността на стомаха и червата и има благотворно действие при метеоризъм. Използва се при хипертония, сърцебиене, главоболие и др. Основното ѝ приложение е като кухненска подправка.

    Чаят от чубрица бързо успокоява симптоми на бронхит. При редовна консумация на отварата се облекчава стомашното неразположение и намаляват газовете. Билката подпомага храносмилането. Именно по тази причина трудно смилаеми храни като боб и грах се подправят с чубрица. Ревматоидните заболявания също се повлияват добре при редовна консумация на чай от чубрица. Той е подходящ и за хора, които страдат от високо кръвно налягане и сърцебиене. Билката облекчава състоянието на световъртеж.

    Чубрицата има благотворно действие и върху пикочо-половата система. С успех се прилага при нередовна и болезнена менструация както и за стимулиране на потенцията при мъжете.


    В състава на растението са установени фитохимикали с антидепресивно действие. За това се смята, че помага при депресивни състояния, стимулира мозъчната активност и осигурява прилив на енергия.

    За чубрицата се смята, че има свойството да прочиства организма, което се отразява върху бъбреците, жлъчния мехур и лимфната система. Освен прочистващи свойства чубрицата проява и спазмолитичен ефект. По тази причина, тя влиза в състава на лекарствени продукти, които помагат за справянето с чревни и жлъчни спазми.

    Химичен състав. Дрогата съдържа до 2% етерично масло с главни съставки карвакрол (до 40%), тимол, p-цимол и др. Съдържат се още танини от лабиатен тип, терпени, слузни вещества, флавони, флавоноиди, фибри и т.н. Чубрицата е изключително богата на витамини и минерали – ниацин, тиамин, витамин В6, С, А, желязо, калций, манган, калий и т.н.

    Дрога. За лечебни цели се използва цялата надземна част на растението. Листата се употребяват пресни или изсушени. Събират се непосредствено преди края на цъфтежа. Сушат се на сянка в добре проветриви помещения.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »