Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    26.08.2019  » Прегърбена стойка – как с упражнения да я подобрим?


    Редица са факторите, които водят до заемането на неправилна позиция на тялото и постепенно прегърбване, което от навик се превръща в постоянно телодържание. Значение има заемането на статични, еднотипни позиции; обездвижването, неправилно подбрани стол и бюро на работното място и други.

    Целта на кинезитерапията при случаите с прегърбване е да се изгради навик за правилно телодържание, засилване на т. нар. паравертебрална мускулатура – разполагаща се непосредствено по дължина, от двете страни на гръбначния стълб, както и премахване на погрешно формираната стойка.

    В подготвителната фаза могат да бъдат включени масажи за отпускане на мускулатурата, упражнения за корекция на стойката, както и разновидности на ходене.

    Започва се с тилен стоеж до стената и се правят клекове – при клякане се издишва, а при връщане в първоначална позиция се вдишва. Правят се 7-8 повторения с бавен темп. Добре е гърбът да се държи към стената, за да може да се формира навик за изправен стоеж.

    Препоръчително е ходенето срещу и пред огледало, за да се контролира обективно стойката. Може да се изпълнява в рамките на 1-2 минути. Друго подходящо упражнение са висовете от Шведска стена. На първа стъпка се изтегля торса нагоре, а на две се връща обратно. Правят се отново 7 до 8 повторения.

    Към основната част на комплекса с упражнения влизат тренировка за разтягане на мускулите на торса, подобряване на мускулната сила и засилване на мускулния корсет – предпочитат се изометрични упражнения (без промяна в дължината на мускула).

    От разкрачен стоеж с тояжка хваната с две ръце зад лопатките се правят водоравни наклони и връщане в начална позиция. Правят се 6-7 повторения.

    От колянна опора на първа стъпка ръцете се приплъзват напред и встрани, а тазът остава неподвижен. На втора стъпка се връщаме в начална позиция. Отново повторенията могат да бъдат 7-8, с подледващо вдигане на бройката до 10-12.

    От лег с разкрачени крака и ръце под брадата – първа стъпка е повдигане на лява ръка страни и нагоре, а на втора стъпка – връщане в изходна позиция. Основно се набляга на гръдния отдел на тялото. При повдигане се вдишва, а при връщане – издишване.


    Библиография:
    1.    Специализирани кинезитерапевтични програми при гръбначни изкривявания, Митова Ст., Благоевград, 2018г.

    puls.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »