Вторник, 16 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    27.08.2018  » Как да не отнемаме от здравословния ефект на салатата?
    Как да не отнемаме от здравословния ефект на салатата?

    Вярно е, че салатата не е храна за ума. Но от друга страна салатата е от малките храни, които ни осигуряват добър набор от витамини, минерали и антиоксиданти, които са необходими за фините метаболитни процеси в организма и които все пак се от значение за перфектното функциониране и на мозъка. 


    Мъжете обикновено избягват салатата като храна, защото според тях не е достатъчно засищаща, но това не е съвсем вярно. Салата е чудесна гарнитура към мести продукти за обяд и може да бъде пълноценна част от менюто за вечеря, когато по принцип ястията ни трябва да са по-леки, освен да бъде „мезе“. 


    Естествено, салата може да бъде и толкова вкусна, че основното ястие да избледнее и затова трябва да се знаят няколко трикове.


    Ето няколко предложения как да направим салата си пълноценно и неустоимо изкушение на трапезата за всеки вкус:

    1. Как да направим салатата по пълноценна и даваща енергия храна

    Освен обичайните зеленчуци, които са налични за сезона, а и не само, в салата можем да добавим хранителни източници, богати на белтъчини. Такива могат да бъдат, освен традиционното за кухнята ни сирене, и късчета пилешко месо, кубчета шунка, риба тон, настърган кашкавал, сварени яйца. В салата може да се добавят и растителни източници на протеини като стар боб, киноа, леща, тофу. Допълнително може да се обогати с маслини, царевица, кълнове...

    2. Защо салатата не е вкусна?

    В общите препоръки за здравословно хранене се споменава избягване на мазнините. Салата обаче задължително трябва да се консумира поне с малко мазнина, в противен случай полезните хранителни вещества от зеленчуците няма как да се усвоят. Такива например са каротеноидите. По-удачно е вместо да намалявате мазнините в салата, да го направите по отношение на другите ястия, а салата да обогатите с предпочитаните по вкус дресинги. Ако обичате да добавяте майонеза в салата, използвайте го. Подправени с босилек или риган мазни балсами, също са чудесен вариант за овкусяване. Зехтинът няма конкурент в това отношение с неговите ненаситени полезни мастни киселини: до 80% олеинова мононенаситена, до 20% омега-6 и до 2% омега-3, както и наситената. В неговите мазнини се съдържат мастноразтворимите витамини – Е, А и D.

    3. Как да съхраним качеството ѝ да бъде полезна?

    Естествено, в желанието си да я направим хранителна и вкусна не бива да стигаме до другата крайност. Показател за висока полезност на салата е наличието на пресни зеленчуци в нея. Така че по-скоро не разчитайте „руската салата“ да ви осигури необходимите витамини. По-добър вариант са българските: „снежанка“ с пресни краставици, копър, чесън и орехи; печени чушки в млечен сос, зеле с други пресни зеленчуци и майонеза, например.

    4. Има и тънкости...

    Друга грешка, която правим, е когато усещаме някои от съставките сухи, да добавим прекалено много дресинг, поради което вече действително се натоварваме с мазнини и салата става тежка. За да избегнете този проблем се опитайте да откриете хитринките на готвачите в ресторантите. Забележете как Ви поднасят определени салати и това не е защото кухненският персонал пести време за разбъркване. Неслучайно най-отгоре се стърже сиренето и яйцето. Или пролетната салата от настъргана ябълка, цвекло и морков се подрежда в определен ред в съда.

    5. Губи време...

    Да си признаем салата е времеемка за приготвяне храна, особено ако държим да е различна. Зеленчуците изискват измиване, нарязване. Изисква се и креативност и подготовка, за да приготвим различна салата. Понякога и набавянето на различни съставки изисква повече отколкото да притичаш до близкия магазин. От друга страна, салата се хапва бързо и е само за едно ядене.
    Всяка салата обаче може да се приготви за 15 минути. Просто в началото докато придобиете навици е малко по-трудно. Със сигурност обаче това може да е храна приготвена с любов и грижа за здравето!

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »