02.04.2018  » Алергия от парфюми – когато ароматът ни вреди
Алергия от парфюми – когато ароматът ни вреди

Източник: IStockphoto

Кой не употребява парфюми? Всеки има любими аромат и марка. Някои жени и мъже използват дезодорант, отделно си слагат тоалетна вода или парфюм. Но различните им съставки могат да раздразнят кожата, а понякога да доведат и до по-сериозни проблеми. 

Проучване на университета в Синсинати показва, че един на трима души има здравословен проблем, предизвикан от употребяване на изкуствени аромати, а един на 20 души е алергичен към тези съставки. Ако имаме сърбеж по кожата, астма, алергия, силно главоболие или замаяност, дори понижено либидо, то тогава трябва да потърсим дали причината не е в някой от ароматите в козметиката (или мокри кърпички, препарати за почистване). 

Чувствителността към изкуствени аромати може да се развие във всяка възраст, твърди Нийл Као, алерголог и имунолог от Грийнвил, Южна Каролина. Той пояснява, че някои аромати са много по-силни и концентрирани в сравнение с тези в природата. Затова на организма му е много трудно да разпознае техните молекули и му е по-лесно да ги игнорира.

Съществува така наречената контактна алергия – към парфюми, тоалетни води и друга козметика с по-тежки съставки, която при досег с кожата отключва заболявания като дерматит и екзема. Кожата сърби, зачервява се и се напуква под въздействието на конкретни молекули.  Но понякога реакцията не се появява веднага. Първоначално тялото не реагира при сблъсъка му със силната миризма. То само я запомня и проблемът се появява едва след като използваме отново същия аромат. Този „отговор“ на организма е различен при всеки един. Ако имаме проблеми при използването на конкретен изкуствен аромат, те ще се задълбочат, ако не го сменим с друг. Лекарите съветват хората с подобни оплаквания да използват естествени продукти без допълнителни аромати, дори козметика за бебета и деца, която е по-щадяща за кожата. 

При алергиите организмът има повишена чувствителност към вещества от околната среда, които се наричат алергени. Най-често това са полени от дървета и растенията, някои видове храни, докато свръхчувствителността на тялото към някои аромати е по-скоро на химична основа. Просто парфюмерийната индустрия се развива и в състава на все повече продукти влизат синтетични частици. Те могат да възпалят горните дихателни пътища до такава степен, че да създадат проблеми и на хората, които не са алергични. От друга страна някои ароматизирани продукти като салфетки, мокри кърпички, могат да понижат Ph-то в тялото. 

Има редица тестове за алергии, но понякога дори те трудно могат да открият какво точно предизвиква зачервяването, сърбежа или мигрената ни. Алерголозите съветват да се самонаблюдаваме обстойно за няколко дни и да преценим какво от тоалетните ни принадлежности може да ни вреди. Глицерин, сулфати и формалдехид са съставките в козметиката, които най-често водят до подобни алергии. На първо време може да изчистим прахта вкъщи и да проверим дали в препарата за под или в този за плочките в банята няма някоя съставка, към, която кожата да реагира отрицателно. Може един ден да си сложим тоалетна вода и наблюдаваме дали ще ни заболи глава, на другия да използваме парфюм и да следим променя ли се кожата... Ако си водим бележки, сами ще стигнем до дразнителя.

Едно е ясно- при появата на проблеми е добре да ползваме козметика с натурални съставки.

puls.bg

«  Обратно към всички текстове