Facebook си навлече критиките на много медии след като Марк Зукърбърг обяви в петък поредна промяна в социалната мрежа. Компанията реши да направи анкети сред потребителите си, за да се допита до тях кои медии са доверени, за да получават приоритет в новинарския поток в профилите им.

Идеята на Зукърбърг изглежда съвсем логична, поне на пръв поглед. Потребителите ще казват на компанията на кои медии имат доверие и ще виждат предимно публикации от тях. С времето ще се натрупва достатъчно информация и отзиви за всички медии и лесно ще може да се прецени кои са доверени.

Оказва се обаче, че не е толкова просто. The Atlantic например отбелязва, че за момента липсва всякаква информация и яснота какви точно ще са критериите за коректни медии. Facebook не е обяснила и как ще се справи с опитите да се изкриви рейтингът на дадена медия чрез фалшиви гласувания. Липсва и обяснение как компанията ще се справя с личната идеология на дадените потребители. Това, че те харесват и имат доверие на определена медия, не значи със сигурност, че тя е коректна или обективна.

Единствените подадени от Facebook критерии са дали хората смятат дадена новина за "доверена", "информативна" и дали е полезна за местната общност на потребителя. А това са доста общи критерии с неясна и крайно различна стойност за всеки.

"Събирането на рейтинги от широка аудитория работи за тостери, но не за новини", коментира BuzzFeed. Онлайн изданието казва, че е направило свое собствено проучване по темата. От него става ясно, че всъщност повечето хора нямат доверие на останалите потребители, а предпочитат мнението на експерти дори и да твърдят обратното. Тоест, ако рейтингите на хората за дадени медии са видими за всички, това не означава, че те ще бъдат приети от останалите.

Други медии пък не са много популярни сред масовия потребител, но имат активна и твърда аудитория. Тя ще оцени дадената медия високо дори и да не е коректна. Това ще създава впечатление и за останалите потребители, че източникът е доверен.

Facebook междувременно потвърждава и че ще намали общия брой на новинарски публикации в профилите на потребителите. В момента те са 5% и ще бъдат намалени на 4%. Компанията казва, че оставя на потребителите да решават кои медии са доверени, с което на практика си измива ръцете от евентуални бъдещи проблеми с качеството на информацията в социалната ѝ мрежа.

Самият Зукърбърг признава, че той и служителите му "не се чувстваме уверени да вземем това решение сами. Мислихме да се допитаме до експерти, но това вероятно няма да реши проблема с обективността", пише основателят на компанията. "Затова решихме да се допитаме до вас и вашите отзиви да определят ранга", допълва той.

Проблемът е, че на хората им е доста трудно да разпознават фалшивите новини. Именно затова фалшивите новини са толкова разпространени. Разбира се, всяка медия твърди, че е коректна и че проблемът е другаде. Точно затова хората се нуждаят от помощ, но изглежда Facebook не иска или не може да поеме тази отговорност въпреки позицията и популярността си и обещанията на Зукърбърг, че иска компанията му да е двигател за добавена стойност в обществото.

vesti.bg