Спорната технология за редактиране на гени CRISPR продължава да се развива. Учени от Харвард и Масачузетския технологичен институт са създали своеобразни "моливи" за редактиране на гени, съобщава онлайн изданието CNET. Целта на новите инструменти е да се използват за заличаване и корекция на генетични заболявания и мутации.

Технологията на учените е базирана на CRISPR, но доста модифицирана. Те са я кръстили Adenine Base Editor (ABE), като тя работи в комплект с новоразработен ензим. Всичко това позволява на технологията да работи по малко по-различен начин спрямо CRISPR.

CRISPR често е описван като "ножица", която позволява прецизното отрязване на ДНК и добавянето ѝ към геном. Създателите на ABE описват своя метод като "молив", който пренаписва и редактира ДНК в смислени "изречения". Молекулите в ДНК действително са описани чрез букви и имат подредба. Когато тя се разбърка, се получават мутации и генетични заболявания.

ABE е насочена към най-честосрещаните генетични мутации с цел да ги коригира. Молекулярна машина може да коригира мутациите в генома на живи клетки. Учените смятат, че новият метод е много по-ефикасен и точен. Ако ABE се докаже в практиката, може да се използва за лечение на хиляди различни болести.

Друг нов инструмент за редакция на гени е RNA Editing for Programmable A to I Replacement или REPAIR. Дългото и сложно име може да се обясни по-лесно. Това е инструмент, който коригира и поправя RNA - връзката между ДНК и другите части на клетките. Промените в RNA са временни, докато промените в ДНК - постоянни.

Този метод също може да коригира генетични мутации и да обръща процеса на създаването им. Затова той също е описан от учените повече като "молив", отколкото "ножица" като CRISPR. REPAIR не докосва генома, но въпреки това може да помогне за поправянето на мутации.

И двата метода са преминали първоначални тестове в лаборатория. Те са използвани и върху човешки клетки, но все още има много работа преди да са допуснати до реално прилагане върху хора.

vesti.bg