Четвъртък, 28 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    18.09.2017  » Учени симулираха живота на Марс в 8-месечна изолация


    Група от шестима учени на НАСА прекараха 8 месеца в почти пълна изолация на вулкан в Хавай, за да симулират бъдещата мисия, която ще изпрати хора до Марс, съобщава Associated Press. Групата от четирима мъже и две жени имаше за цел да провери както способността на хората да се справят в тежки условия и също така как изолацията ще се отрази на поведението им.

    НАСА ще използва събраната информация, за да знае какви качества да търси в бъдещите кандидати за пътуването до Марс. То ще е особено тежко, защото включва и две до три години пътуване преди изобщо да се стигне до Червената планета. Затова е много важно да се изберат хора, които могат да издържат на стрес, психиката им е силна и се справя с изолирания живот, но

    През осемте месеца учените живяха в малък купол, като за всяко излизане от него трябваше да обличат скафандър. През това време храната им е била идентична с тази на астронавтите в Космоса. Освен това всякаква комуникация с хора от външния свят се извършва само по радио и то с 20 минути забавяне. Толкова е времето, което е нужно, за да може сигналът от Марс да стигне до Земята.

    Освен това учените трябваше да извършват и серия експерименти. Те също са симулация на експерименти, които ще се извършват и на Марс и включват геоложки анализи, картографиране, поддръжка на мястото за живот и условията.

    Куполът е с размерите на малка къща. В нея има отделни легла за всеки член на екипа, кухня, лаборатория, обща баня и две тоалетни.

    Сред експериментите са били и методи за справяне със стреса и изолацията. Един от методите е бил използването на очила за виртуална реалност, чрез които човек може да посети любимо място или да се наслаждава на пейзажи от Земята. Учените е трябвало да извършват и различни тестове, които да покажат как се справят с изолацията и условията. Носили са и специални сензори, които са измервали здравните им показатели и дори тона на гласа и са си водили подробни дневници. Целият експеримент е струвал около 2.5 млн. долара.

    Благодарение на сензорите, учените от контролната зала са могли да следят какво се случва в изолирания екип. Те са знаели дори дали хората се избягват един друг или се карат.

    "Научихме, че дори и в най-добрите екипи, рано или късно ще има конфликт. Затова е много важно да имаме екип, в който хората, както като индивиди, така и като група, са устойчиви и могат да превъзмогнат даден конфликт", коментира Ким Бинстед, ръководител на проучването. НАСА цели да изпрати първите хора на Марс след 2030 г.

    vesti.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »