Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    31.07.2017  » Правих рисков секс – а сега?
    Правих рисков секс – а сега?

    Източник: iStockphoto

    Лято е. Топло е. Никой не носи излишно дрехи. Денем и нощем кипи живот. Всичко напомня за романтика и страсти. А това, нерядко, води и до летни прегрешения, но щом не сте във връзка и нямате венерически заболявания – какво може да се обърка? 

    Рисковият секс, всяко едно сношение без презерватив, крие немалко неприятни изненади. Когато сте в моногамна връзка, направили сте си нужните изследвания и спрете да използвате презерватив , реално, единственият риск е нежеланата бременност. Когато обаче сте полигамни, а още повече, правите безразборен секс, се крият много опасности.

    Когато правите секс с повече от един партньор и използвате предпазни мерки

    1. Предпазвате се от почти всички полово-предавани болести.
    2. Не се застраховате срещу човешки папилома вирус. При самото докосване, търкане, по време на секс, в интимните области е възможно да се осъществи заразяване, както и по време на орална любов без презерватив. Като цяло френските ласки, крият своите рискове - хламидия, сифилис, херпес, гонорея,която можете да „лепнете”, дори само от недобре дезинфектирани тоалетни седалки и кърпи. Ако имате малки рани в устната кухина, можете да се заразите, макар и по-трудно, с хепатит В и вируса на СПИН!

    Да обаче, ако предпазните мерки при мъжете са популярни и лесно приложими, то при женския пол не е точно така. За добро или за лошо, това не означава „край” на оралната предигра, а по-внимателно подбиране на партньорите. Ако не познавате човека, е препоръчително да се практикува орална само на мъжа от жената и то с презерватив. Разбира се, това, че познавате партньора си за неангажиращ секс, никога не е гаранция, че той няма да Ви зарази с полово предавани заболявания.

    1. Често полово предаваните заболявания могат да протичат асимптомно, затова е възможно човек да си мисли, че е „чист”, а в последствие да се окаже, че не е точно така.  При тези неклинично изявени заболявания, едва усложненията  сигнализират за наличието на болестта, а в някои случаи пораженията са необратими и може да се стигне до стерилитет!
    2. Инкубационният период – времето, което е нужно да мине, от момента на заразяването до проявата на клинична картина, понякога е по-дълъг. Това води до възможност за наличие на полово-предавани заболявания, но поради липса на симптоматика, Вашият партньор не е предприел нужните мерки.

    Когато правите секс с повече от един партньор и НЕ използвате предпазни средства

    1. Смело вземате решение да играете на „руска рулетка“ с венерическите заболявания. Повечето такива са лечими, благодарение напредъка на медицината. Но нека не забравяме и такива като СПИН, хепатит В, започват да върлуват и резистентни щамове на иначе познати микроорганизми.  Всички те определено спомагат за намаляване качеството ни на живот, както и повлияват неговата продължителност.  Има мислители, според които, болестите „ни учат” как да живеем. Например полово предаваните ни учат, че е редно да подбираме партньорите си и действията, които предприемаме спрямо тях, а не да се хвърляме безразсъдно в стихията на страстите.
    2. Увеличавате възможността да станете по-скоро майка или татко. Разбира се, че е хубаво да се увеличи раждаемостта в България, но по-важно е, тя да бъде желана и осъзната, нали? За мъжете, една жена да направи аборт, не изглежда чак толкова страшно и трудно. За една жена обаче, отстраняването на живот, който расте вътре в нея, звучи като отговорно решение, което не знае дали да предприеме. Редовното приемане на изписани от гинеколог или ендокринолог, подходящи за съответната жена, противозачатъчни, намалява вероятността за настъпване на нежелана бременност.

    За да ограничите опциите за драматични развития на една-две летни афери, най-лесният начин е да използвате предпазни средства. Когато това не се е случило, няма нужда да се паникьосвате, защото това по никакъв начин няма да подобри ситуацията, в която евентуално сте изпаднали. 10- 14 дни след всяка една афера са обикновено достатъчни, за да могат да се диагностицират по-голяма част от полово предаваните инфекции. По-дълъг период е нужен, за да се определят лабораторно инфекции като хламидия, сифилис, а за ХИВ и хепатит В инкубационият период е над 3 месеца.

    В обобщение

    1. Ако последният месец сте имали полигамни рискови интимни взаимоотношения, постарайте се да ги ограничите поне до моногамен рисков секс, ако обезопасеният не е опция за Вас, въпреки рисковете.
    2. Посетете венеролог, консултирайте се с него, като не се притеснявайте да говорите истината пред такъв специалист – той се е наслушал на какви ли не истории и е малко вероятно, точно Вашата да го впечатли! Направете си нужните изследвания - в най-добрия случай ще се окажат негативни, което искрено Ви го пожелавам. Ако Ви диагностицират с кое и да е полово предавано заболяване, редно би било да съобщите на Вашите партньори от началото на рисково Ви сексуално поведение, а те на своите интимни партньори, за да се прекъсне веригата на предаване на инфекцията. 
    3. След 3 месеца е препоръчително да изследвате Ваша кръвна проба в надеждна лаборатория за носителство на ХИВ или хепатит В. Ако са отрицателни, дано да са, хубаво би било да ги повторите на 6 месеца, за да сте сигурни, че сте излезли живи и здрави от „руската рулетка“, на която сте играли. puls.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »