Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    24.07.2017  » Успиването през уикенда влияе на здравето
    Успиването през уикенда влияе на здравето

    Източник: iStockphoto

    Широко разпространен проблем е, че работните ангажименти и социалните контакти често влизат в конфликт с желанието за сън в определени моменти. За да се компенсира този конфликт, повечето хора стават рано през седмицата и спят до по-късно през уикенда. 

    В някои научни кръгове, това явление е познато като социален джетлаг или десинхроницация на циркадния ритъм – разстройва се биологичният часовник на организма. Ефектите на тази десинхронизация са сходни с пътуването на дълги разстояния със самолет, при което се преминават различни часови зони. 

    В щатско изследване били разгледани сънните навици на 984 възрастни. Според анализа на получените данни, всеки час социален джетлаг увеличава вероятността от сърдечносъдово заболяване с 11%. Нарушаването на развития делничен ритъм се свързва също с влошено настроение и повишено чувство за умора.

    Не става въпрос само са количеството или качеството на съня – важна е и редовността му. В идеалния случай, най-здравословно би било да се ляга и става по едно и също време на денонощието, ден след ден, докато се игради навика за това и вече не са необходими аларми за събуждане. Ако този ритъм се нарушава, дори само в почивните дни, биологичният часовник на тялото страда.

    Това може да доведе до множество нежелени странични реакции, тъй като циркадният ритъм не засяга само съзнанието на всеки човек, но и още: секрецията на мелатонин от епифизата, телесната температура, нивата на кортизол в кръвната плазма, сърдечния ритъм, клетъчния метаболизъм, имунитета и възпалителните механизми. 

    При промяна на сънните навици всеки един от тези фактори изпитва промени в активността си и може силно да повлияе здравето на огранизма.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »