Вторник, 16 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    10.07.2017  » Слънцезащитен крем – кой вреди по-малко на кожата?
    Слънцезащитен крем – кой вреди по-малко на кожата?

    Източник: Pixabay

    Слънцезащитата е нещо, от което не трябва да се лишаване през лятото. Независимо дали е горещо или облачно, UV-лъчите достигат до тялото и могат да доведат до увреждания, ако не вземем необходимите мерки. Редица изследвания показват, че химикали в слънцезащитните продукти като пара-аминобензоена киселина, цинамити, оксибензони и много други, си взаимодестват със слънчевите лъчи и създават свободни радикали, които увеличават риска от развитие на рак на кожата. 

    Има химически слънцезащитни продукти, които могат да повлияят на хормоните ни. Те действат като естроген в тялото, което причинява дисбаланс. Изслеване на шест обикновени слънцезащитни химикала показва, че пет от тях действат като естроген, което води до увеличаване на раковите клетки в гърдите. 

    Друго важно свойство на слънцезащитните продукти е, че те проникват дълбоко в кожата. Изследване от 1999 г. установява, че всички тествани препарати навлизат в дълбоките слоеве на кожата, като веществото бензофенон-3 (оксибензон), което води до здравни проблеми. През 2008 г. Американският Център за контрол и превенция на заболяванията съобщава, че почти всички американци, ползвали слънцезащита с оксибензон, са получили смущения в хормоните и различни алергии. За да избегнем тези и други рискове от употребата на слънцезащитни продукти, дерматолозите съветват да използваме така наречените „физически“, например кремове в титанов диоксид и цинков оксид.

    Каква е разликата между химически и физически слънцезащитни продукти?

    Слънцезащитните продукти се разделят на две големи групи. Към първата спадат химическите, които се произвеждат в лаборатории и съдържат вещества като пара-аминобензоена киселина, цинамити, оксибензони и други. Смята се, че те имат способността да намалят увреждането на слънцето чрез абсорбиране на ултравиолетовите лъчи. 

    Втората група е на „физическите“ слънцезащитни продукти като цинков оксид и титанов диоксид. Те са направени от естествени елементи,  които могат да "блокират" или "разпръскват" UV лъчи. По този начин те „разсейват“ една част от вредните лъчи, в зависимост от размера на дължината на вълните им, за да не могат да попаднат в кожните клетки.

    Физическите слънцезащитни продукти се считат за по-безопасни от химическите, защото предлагат по-широка спектрална защита и не влияят на хормоните ни.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »