Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    03.07.2017  » Компютърни игри ще учат хората как да взимат решения

    https://m4.netinfo.bg/media/images/30847/30847676/655-402-video-igra.jpg

    Компютърните игри могат да са много повече от средство за забавления. Чрез виртуалните светове често се правят реалистични симулации на различни ситуации. Освен това игрите могат да влияят и на развитието на човек. А според американското правителство, те могат и да учат хората как да взимат решения, съобщава онлайн изданието VentureBeat.

    През 2006 г, разузнавателни институции създават програмата IARPA, Която е подобна на DARPA. Нейната цел е да търси и помага на компании в разработката на технологии и решения, които да помогнат на разузнавателния сектор.

    Едно от най-важните умения за всеки разузнавач е взимането на бързи и конкретни решения. За целта са необходими силно развити когнитивни умения. През 2011 г. IARPA започва програма за създаване на "сериозни" видео игри - SIRIUS. Тя има 5-годишен срок за разработка на игрите. Използвани са 6 фактора, които влияят на взимането на решения. Сред тях са влияние от чужди мнения, собствени убеждения, невъзможност да се видят убежденията на другите, интерпретиране на информацията така, че да отговаря на собственото очакване и др.

    След като игрите са завършени, са започнати и реалните изследвания с тях. IARPA е използвала стотици доброволци, които да участват. Всички са решавали тестове и са проверени в началото на експеримента, в края и в период от 8 до 12 седмици след това. Само част от участниците са играли на игрите, докато останалите са гледали видео клипове, които да ги обучат на същата тема.

    Резултатите са доста категорични. Всички играли игрите са показали значително редуциране на ефекта от влияние върху взимането на решения. В някои случаи то е било три пъти по-малко отколкото в контролната група. Освен това видео игрите са показали и най-дълго "задържане" на наученото. Повечето хора, които са гледали клиповете, са се върнали на нивата си отпреди тестовете след 12 седмици. Тези, които са играли на игрите обаче, не са регистрирали подобно понижение. В някои ситуации доброволците дори показали подобрения, защото игрите са им създали навик, който те са използвали и в реалния живот.

    Подобни "сериозни игри" могат да се използва за най-различни ситуации. Чрез тях може да се помага на специалисти в различни сфери да взимат решения на базата на недостатъчно информация, времеви ограничения, стрес и др. Важно обаче е игрите и алгоритмите да са добре настроени за конкретната цел. В противен случай може да бъде постигнат обратен ефект, казват учените.

    vesti.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »