Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    26.06.2017  » Безопасни ли са лубрикантите?
    Безопасни ли са лубрикантите?

    Източник: iStockphoto

    Сексуалната възбуда води до производството на естествени вагинални овлажнители, които понижават триенето при сексуален контакт и вероятността от кожни разкъсвания на половите органи. 

    Макар това да е правилото, отклоненията от него са много чести – хроничната вагинална сухота може да се причинява от цял куп фактори: понижени или флуктоиращи нива на естроген, прием на определени лекарствени средства, емоционални фактори, нива на стрес и други.

    На помощ идват лубрикантите, наречени още "интимни смазки". Те споделят функцията на вагиналното овлажняване, понижават триенето между тъканите и вероятността от тъканно разкъсване при вагинален или анален секс, често се използват и при мастурбация. Освен овлажняващото си и смазващо действие, лубрикантите могат да имат съставки, подсилващи половата възбуда, понижаващи болковите усещания, действащи противовъзпалително или дори – противозачатъчно, понеже някои съдържат спермициди (убиващи сперматозоидите вещества).

    Чрез лубрикантите е много по-лесно да се използва кондом – задължително предпазно средство за защита от полово предавани болести.

    Изследване от 2014 г., проведено в щатския университет на Индиана разкрива следния факт: 65% от жените, използвали лубрикант смятат, че чрез него половият акт бил по-приятен и по-комфортен.

    Споменатото до тук навежда на мисълта, че лубрикантите понижават шанса от разпространяване на полово предавани инфекции чрез избягване на микроразкъсвания във вагиналната или аналната област – подобен вид кожни разкъсвания са входна врата за множество инфекциозни агенти. 

    Това обаче не е съвсем вярно. Изследване от 2012 г., публикувано в журнала Sexually Transmitted Diseases разкрива, че мъже и жени ползвали лубрикант за анален секс през последният 1 месец всъщност били по-често страдащи от инфекциозни заболявания като хламидия и гонорея от тези, които не ползвали лубрикант. Авторите на изследването смятат, че наблюдаваният риск се дължи на лубрикант, чиито съставки водят до възникването на възпаление, раздразващо кожата и позволяващо по-лесното проникване на патогени.

    В друго научно изследване от журнала Pharmaceutics от 2014 г., били тествани 12 от най-популярните марки лубриканти в Европа. Било установено, че някои от тях променят киселинният баланс във вагината, което разстройва вагиналната микрофлора и увеличава риска от възникването на някои бактериални инфекции.

    Преди употребата на подобен продукт се съветва тестването му: щедро количество от лубриканта се размазва върху кожата на предмишницата и се оставя за 1 ден. Ако се получи зачервяване или обрив по кожата – не бива да се използва тестваният продукт. Ако реакцията се повтаря при множество изпитани продукти, обърнете се към лекар, желателно алерголог – проблема може да не е в продукта, а в нарушената имунна функция.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »