Петък, 19 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    19.06.2017  » Супер храни за здраве и дълголетие
    Супер храни за здраве и дълголетие

    Източник: iStockphoto

    Супер храните са естествени продукти, богати на полезни съставки. Те съдържат по-голяма концентрация от витамини, минерали, протеини, омега-3 мастни киселини, антиоксиданти и др. ценни за здравето вещества. 

    Супер храните могат да ни помогнат да поддържаме здравословно тегло, в борбата с остаряването, да подкрепят детоксикацията на организма и др. полезни функции. 

    За контрол на теглото е важно да заменим вредните рафинирани мазнини със здравословни. Храните, които помагат за контрол на килограмите са кокос, млечни продукти от пасящи животни, канела и кейл. 

    Кокосът съдържа наситени мазнини, средно-верижни мастни киселини, които са добри за тялото и помагат за изгаряне на мазнините и сваляне на килограми. От проучванията, средно-верижните мастни киселини повишават окислението на мазнините, затова кокосът подобрява изгарянето на калориите.

    Също така той намалява лошият холестерол, триглецеридите, подобрява храносмилането, има антибактериално и противогъбично действие. При прием на кокосово масло заедно с омега-3 мастни киселини, се подобрява двойно тяхното усвояване.

    Млечните продукти от цeлогодишно пасящи крави, като сирене, мляко, кефир, масло съдържат конюгирана линоленова киселина (CLA). Тази киселина помага за изгаряне на мазнините. Важно е животните да не се отглеждат конвенционално и хранят със зърнени храни, а с трева целогодишно. Конюгираната линоленова киселина е полезна за сваляне на килограми, изгаряне на мазнини, в борбата с рака и намаляванe на риска от сърдечно-съдови заболявания. 

    Канелата е богата на калций, фибри, желязо и манган. Помага за регулиране на кръвната захар, при диабет, антиоксидант, защитава от свободни радикали, намалява кръвното налягане. Повишава глюкозния метаболизъм, намалява пиковете на кръвната захар, повишава инсулиновата чувствителност и антиоксидантната защита. 

    Кейлът е нискокалоричен, но богат на ценни минерали и витамини като калций, магнезий, витамин Б6, лутеин, бета-каротин. Осигурява 206% от дневните нужди от витамин А, 134% от нуждите от витамин C и 684% от витамин К, което благоприятства здравето на костите, очите и храносмилането. Важно е в дневното меню да присъстват зеленолистни растения, които са богати на ценни съставки и намаляват риска от диабет тип 2.

    Според Световната агенция за проучвания на рака, 80% от раковите случаи се дължат на фактори от околната среда, а не на генетика. Карциногенните химикали и токсини могат да предизвикат сериозни заболявания, затова е важно да консумираме храни, които ни защитават и ни помагат да се освобождаваме от токсините. 

    По отношение на детоксикацията е важно пиенето на достатъчно качествена вода, тъй като питейната вода от чешмата също съдържа токсини. Пиенето на чиста, изворна вода с ниска минерализация е важно за здравето. 

    Ферментиралите млечни продукти – кисело мляко и кефир, са важни за пречистване на тялото от токсини и лоши бактерии. Те съдържат полезни пробиотици от вида Lactobacillus, които са важни за здравето на храносмилателната система и имунитета, имат противовъзпалителни и защитни свойства срещу патогенни бактерии. С повишената хигиена и употреба на антибиотици, много хора днес имат липса на добри, пробиотични бактерии в червата си. 

    Чия и ленено семе. Чията е използвана от ацтеките за енергия и издръжливост. Тя съдържа много фибри и една порция с чия осигурява дневната нужда от тях. Фибрите са важни за детоксикация на тялото. Чията и лененото семе са естествени лаксативи, заради съдържанието на фибри и полезни мазнини. 

    Чията е богата на линоленова киселина, мастна киселина която помага за абсорбиране на мастно-разтворимите витамини А, Д, Е и К. Освен това съдържа калций и има повече омега-3 от сьомгата. Лененото семе също е богато на омега-3, антиоксиданти, витамини Б, магнезий и манган и има противовъзпалително действие. 

    Водораслите – зелени, синьо-зелени и кафяви стимулират имунната система като повишават броя на белите кръвни клетки и подобряват чревната микрофлора. Имат полезно действие при инфекции, анемия, затлъстяване, възпаления, натоварване с токсини и е добре да присъстват в диетата. 

    Зелените водорасли намаляват холестерола, за превенция на алергични реакции и абнормален растеж. Богати са на бета-каротен, витамин Д, гама-линоленова киселина и 9 аминокиселини. 

    Синьо-зелените водорасли са източник на витамин Б12 и на 22 аминокиселини. Спирулината съдържа 65-71% протеин, 8 незаменими аминокиселини и омега-3. Проучванията показват, че имат анти-туморен ефект, подобряват съдовата функция, заздравяването на рани и имунната система. 

    Кафявите водорасли са полезни за контрол на теглото. Съдържат фукоксантин, който подобрява изгарянето на мазнините. Те пречистват кръвта и са естествен детоксикатор. 

    Защо едни хора остаряват по-бързо, докато за други сякаш времето е спряло? Отговорът не е само в гените, а и в начина на живот и хранене. Храните, богати на антиоксиданти като дребните, безкостилкови плодове ни помагат в борбата с остаряването. Други храни, полезни в това отношение са авокадото, чесъна, дивата сьомга и какаото. 

    Боровинките съдържат 4 вида антиоксиданти като антоцианиди, флавоноли, танини и ресвератрол. Те помагат за борба с раковите клетки, намаляват възпалението, подобряват паметта, за здрава кожа и венци, намаляват риска от Алцхаймер. 

    Малините също са богати на антиоксиданти, които защитават клетките и подобряват вида на кожата. Съдържат витамини C и B и помагат за разграждането на въглехидрати, протеини и мазнини. 

    Какаото е супер храна, с много антиоксиданти, която подобрява настроението, предпазва кожата от UV увреждане от слънцето, подобрява здравето на сърдечно-съдовата система и е полезна за нервната система. Препоръчителна е умерена консумация на черен шоколад със сурово какао със съдържание на поне 60% какао или сурови какаови зърна. Какаото намалява кръвното налягане и кръвните съсиреци, подобрява кожата, изостря ума и забавя стареенето.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »