Родителите, които се оплакват от поведението на децата си, може би първо трябва да погледнат себе си. Според проучване на университета на Илинойс има пряка връзка между пристрастяването към смартфоните от страна на родителите и лошото поведение на децата им, съобщава Reuters.

В проучването са участвали близо 170 семейства с малки деца. То показва ясна връзка, че колкото по-често родителите гледат към смартфоните си, толкова по-голяма става вероятността детето им да не се държи добре. Съгласили са се да участват общо 168 майки и 168 бащи, като всички семейства са с двама родители.

Около 48% от родителите казват, че технологиите прекъсват времето, което прекарват с децата си, поне три пъти дневно. 24% казват, че това се случва два пъти дневно, а 17% - веднъж на ден. Само 11% от родителите казват, че не позволяват на технологиите да прекъсват времето им с децата дори за малко.

Като цяло и майките, и бащите се съгласяват, че технологиите разсейват. Вместо да се занимават в децата, родителите прекарват време в разговори по телефона или писане на съобщения и имейли докато същевременно играят или водят разговор с децата си. Средно повече майки отколкото бащи смятат, че използването на технологии докато са с децата е проблем. Учените казват още, че именно повечето родители, които съзнават, че технологиите са проблем, съобщават и за лошо поведение на децата.

Според Сам Уас от Университета на Източен Лондон, който не е част от проучването, резултатите не означават задължително, че лошото поведение на всяко дете е следствие от прекомерно използване на технологии от страна на родителя. "Може да бъде и обратното - децата, които са по-неспокойни или хиперактивни по природа, да тласкат родителите си към технологиите като средство за почивка", коментира той. Макар да се разминават в идеите за причините, учените са съгласни, че при лошо поведение от страна на децата, най-важното е повече внимание, любов и подобаващ подход от страна на родителите.

vesti.bg