Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    05.06.2017  » Спинери – полезни или вредни са?

    Спинери – полезни или вредни са?

    Източник: Pexels

    Спинер вълната завладя и България. Ако се разходим из паркове и детски площадки ще забележим, че много деца въртят усърдно с ръцете си странни „пумпали“. Най-новата играчка навлезе на пазара в началото на пролетта и все повече малчугани искат да се сдобият с нея. Започнаха и първите оплаквания на родители и педагози, че много деца не се разделят с нея в детската градина, училище, дори в заведенията, където може да видим как се хранят играейки. Употребата на подобно устройство има своите ползи и вреди за здравето на децата. Ето кои са те.

    Играчкaта Fidget Spinner или наричана още Hand Spinner е изoбpeтeнa oщe пpeз 90-тe гoдини нa минaлия вeĸ от Kaтpин Xeтингep. Жената, която имала тeжĸo aвтoимyннo зaбoлявaнe, пpичинявaщo xpoничнa yмopa в мycĸyлитe, не можела да играе активно със своето дете. Затова направила подобно средство. Оказало се, че то действа положително на мускулите на пръстите й. Години по-късно спинерът става популярно средство за борба със стреса, раздразнителността и агресията не само сред деца, а и много възрастни. 

    Спинерът има три разклонения и лагер в центъра си, с което лесно се завърта само с два пръста. Основата му е от метал. Редица публикации в Европа и Америка показват, че използването на играчката помага при концентрацията и действа успокояващо на малки и големи. Инерцията на странната джаджа развива сензорните умения на малчуганите тъй като те често си я прехвърлят много бързо между пръстите. Онлайн магазини у нас и в чужбина рекламират Hand Spinner-ите като средство за борба с тревожност, стрес, аутизъм и други състояния при децата и възрастните. Все още обаче няма научно доказателство за тяхното положително действие и много учени смятат, че твърденията за техните ползи върху здравето са преувеличени. 

    Въпросната играчка вече е забранена в много училища по света, след като зачестиха случаите на леки инциденти със спинери и най-вече поради това, че децата се разсейват с въртенето на устройството в ръцете си.  "Хенд спинър струва няколко долара и несъмнено е сред предизвикващите най-голям интерес артикули тази пролет“, казва Фредерик Тът, който се занимава с продажби на играчки и определя спинъра като „въртяща се лудост“. Учителката Мередит Дейли е категорична, че играчката пречи на концентрацията на нейните ученици и затова е забранила да идват на училище с нея. „В началото не знаех какво да мисля по този въпрос. Тези играчки се ползваха с репутацията, че са мълчаливи. Скоро обаче се оказа, че децата в клас не свалят поглед от своя пумпал или от тези на съучениците си. Това направи обучението невъзможно. Тогава група учители, сред които и аз самата, реши да забрани на учениците да изваждат в час пумпалите от чантите си", казва жената, която преподава в предградията на Финикс, Аризона. 

    Учени, които са започнали проучване за ползите и вредите на спинерите изтъкват пред Live Science, че по-скоро в общественото пространство се говори как децата да станат по-концентрирани в училище след като вече имат играчката, отколкото кои са ползите й върху здравето им. "Използването на приспособлението, подобно на центрофуга, служи повече за разсейване, отколкото за средство, което помага при аутисти или болни от Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност", смята Марк Рапорт, клиничен психолог от Университета в Централна Флорида.

    Има много други играчки, които са полезни при деца с по-слаби сензорни умения и аутизъм, смятат психолози. Изследване от 2015 г. , публикувано в „Journal of Abnormal Child Psychology“ обаче показва, че хиперативни деца, които имат по-голяма двигателна активност с ръцете и краката, се справят много по-добре от тези, при които е работено повече с упражнения за възприемане на информация, а не за движение. Учените смятат, че въртенето на спинери при такива малчугани може да подейства положително. Тепърва обаче ще проучват каква е ефективността. Някои психолози споделят това твърдение, но изтъкват, че не трябва да се прекалява с употребата на играчката. 

    Спинърът никога няма да навредят на едно дете, ако то си играе с него в рамките на нормалното. Около това се обясняват спецалистите и съветват родителите да не оставят децата да ги държат в ръцете си повече от 1 час, нито да ги пускат с тях на детска градина или училище.

    puls.bg

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »