Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    24.10.2016  » Електронните устройства карат децата ни да затъпяват

    Американски психолози доказаха валидността на общото мнение, че мобилните телефони, таблетите и другите електронни устройства пречат на децата да подготвят домашните си и да усвояват нови знания.

    На конференция на американските педиатри в Сан Франциско учените изтъкнаха, че е „много важно родителите да си дадат сметка, че

    колкото повече децата им имат контакт с дигитални електронни устройства, толкова по-силно е негативното им влияние не само върху успеха в училище, но върху тяхната мотивация, желанието им да учат нови неща и способността им да запазват спокойствие”.

    Данните от изследването са предизвикали много тревожни изводи.

    Източник: ThinkStock/Guliver

    От анализа става ясно, че мнозинството деца губят по една шеста от деня или дори повече заради подобни увлечения и че всеки час игра и гледане на телевизионно шоу значително намаляват вероятността детето да се справи с домашните си.

    Децата, които отделят на електронните устройства между четири и шест часа на ден, изостават с домашните два пъти повече от връстниците си, които играят електронни игри и гледат телевизия по два часа дневно.

    Аналогично, електронните устройства влияят неблагоприятно и на други аспекти от психологията и поведението.

    Според психолози продължителните занимания с видеоигри и гледането на телевизия намаляват мотивацията на учениците, правят ги нетърпеливи и неспособни да довеждат нещата до край.

    Източник: ThinkStock/Guliver

    Интересно е, че електронните устройства влияят еднакво и на момичета, и на момчета, а ефектът не се променя в зависимост от етническа принадлежност, ниво на доходите на родителите и други параметри.

    Всичко това, както посочват Рюст и колегите ѝ, трябва да накара педиатрите и родителите да се замислят за това, че „общуването” на децата с дигитална техника трябва да се ограничава до разумно равнище.

    Повече за самото проучване:

    Стефани Рюст от Университета Браун и колегите ѝ са стигнали до горните изводи след анализ на данни, събрани от здравните власти в национален мащаб, въз основа на наблюдение върху здравословното състояние на деца през 2011 и 2012 г.

    В анкетите са участвали над 64 хил. ученици от 6 до 17-годишна възраст. Учените са се съсредоточили върху това как седенето пред телевизора, игрите на смартфона, таблетите и други дигитални устройства се отразяват върху здравето на децата и юношите, както и на социализацията им и успеха в училище.

    БГНЕС  
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »