Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    08.02.2016  » Бела Тар идва на София филм фест
    Легендарният унгарски режисьор Бела Тар ще бъде един от специалните гости на юбилейното 20-то издание на „София филм фест".

    Той ще получи наградата на София за приноса си към изкуството на киното на специална гала-вечер на ФИПРЕССИ. В програмата на фестивала ще има и ретроспектива на неговото творчество.

    Дебютът му „Семейно гнездо" (1979) е вдъхновен от филмите на Джон Касаветис. „Аутсайдерът" (1981) е бунт срещу тогавашното унгарско кино. „Аз трябваше да покажа истината. Не почуках на вратата, а я разбих с крак", казва пред The Guardian Бела Тар.

    За пръв път той използва професионални актьори в третия си филм - „Хора-конфекция" (1982), а с телевизионната адаптация на „Макбет" (1982) променя изцяло стила си - филмът е направен само от два кадъра, като първият е дълъг 5 минути, а следващият - 67. „Алманах на падението " (1984) носи на Бела Тар награда в Локарно.

    В края на 80-те години на ХХ век визуалната чувствителност на режисьора еволюира, а философският му мироглед се променя от строг реализъм към по-метафизичен поглед. „Когато правих първите си филми, осъзнавах голямата си обществена отговорност, която, мисля, не се е загубила и до днес", споделя Бела Тар.

    „Но после си помислих: „Разбира се, че политическата ни система създаде големи социални проблеми, но може би ние просто спекулираме с тях". И когато след това правих другите си филми, осъзнавах по-добре от всякога, че не съществуват само социални теми... Невероятно трудно е да говориш за метафизика, за злото. Аз само се вслушвам в живота. Просто мисля за това, което се случва около нас."

    Над шедьовъра „Сатанинско танго" (1994) Бела Тар работи цели седем години. Филмът е създаден по едноименния роман на Ласло Краснахоркаи, с когото унгарският режисьор работи първо над „Проклятие" (1988), а през 2000 г. по книгата му „Меланхолия на съпротивата" снима и „Веркмайстерови хармонии".

    „Аз не съм философ и не бих искал да изглеждам такъв във филмите си" казва Бела Тар. „Никога не мисля за теоретични неща по време на работа... Просто исках да направя "Веркмайстерови хармонии" - филм за един човек, който обикаля някаква местност и вижда един кит. "

    За „Човекът от Лондон" (2007) Бела Тар е номиниран за „Златна палма" в Кан. „Ако трябва да обясня защо тази история ми хареса и ме привлече, прекият отговор е, защото тя разказва за вечното и ежедневното едновременно. Говори за космическото и реалното, за божественото и човешкото, и според мен съдържа и целокупността на природата и човека, и тяхната незначителност", казва самобитният майстор на „бавното" кино.

    bela2_600

    Един от най-коментираните филми на 2011 г. е „Торинският кон" - отново на доказания тандем Бела Тар-Ласло Краснахоркаи. Режисьорът описва творбата си като филм за „тежестта на човешкото съществуване" и вероятно неговият последен.

    „Когато направих първия си филм, исках да променя света от позицията на афектиран от обществото човек. Но после разбрах, че нещата са много по-сложни. Те са много тежки и не съм сигурен какво предстои пред света - може би краят."

    След „Торинският кон" Бела Тар обяви, че няма да прави повече филми, но преподава в създаденото от него през 2013 г. филмово училище в Сараево.

    stand.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »