04.09.2015  » Конници на апокалипсиса в Темза
При прилив те почти не се виждат, но когато река Темза се отдръпне, призрачните им глави изплуват заедно с конете, които те яздят.

Инсталацията "Прииждащият прилив" на скулптора Джейсън Тейлър се състои от четири породисти коня, яздени от четиримата конници на Апокалипсиса. Произведението се намира до моста Vauxhall и е на по-малко от миля от седалището на английския парламент, пише "Гардиън".

Целта на Тейлър, познат на публиката със създаването на подводни музеи около застрашени морски пейзажи, е да накара хората да се замислят за радикалните климатични промени и влиянието на горивата върху планетата. Неслучайно  конете, чиито глави са изобразени като бензинови помпи, са символ на кипящата индустриализация в модерния свят. 

Скулпторът смята, че мястото на инсталацията е перфектно за целта му, тъй като може да се види от много политици и хора, отговорни за резките климатични промени и създаването на нараняващи природата сделки.

С двама от ездачите, облечени в костюми, гледащи предизвикателно в далечината, Тейлър прави директна препратка към бизнесмените и политиците, за които той смята, че ощетяват околоната среда.  Авторът на инсталацията искал да създаде ударната картина на висшестоящ, който не вижда света около себе си, докато водата се покачва, а конете пасат и взимат, колкото се може повече от земята.

Самата работа е част от фестивала на река Темза в Лондон и е първата по рода си инсталация. Тейлър обяснява, че е било предизвикателство да направи скулптурите по начин, който да издържи условията на реката. Затова конете са изработени от подсилен цимент и съдържат няколко тона стомана в краката си, за да се държат изправени. Те ще бъдат част от експозицията за минимум един месец.

Според Тейлър изкуството е много важна част от проблемите с климата и околната среда, тъй като успява да привлече хората и емоционално, а не само през факти и статистки. През последните 10 години проблемите относно климата и природата са били главният източник на вдъхновение за  скулптора.

"Чувствах се обезверен, тъй като творях заради самото творене, а исках да направя нещо, което да бъде отвъд изкуството и да е наистина полезно", споделя Тейлър.
dnevnik.bg
«  Обратно към всички текстове