Властта на мозъка над тялото е малко надценена, тъй като то се нуждае от орган, който да му осигурява енергия, за да функционира. И тук е ролята на стомашно-чревният тракт, пише сайтът qz.com

Извличането на енергия от храната всъщност е изключително сложен процес. При него се включват стотици милиони неврони, какъвто брой няма в мозъка. Тези неврони се намират във външните слоеве на червата и са част от ентеричната нервна система, която от своя страна е толкова мощна, че може да работи без никаква директна намеса от мозъка.

Действията ѝ осигуряват преминаването на храната в регулярна скорост, както и избирането на правилните стомашни сокове, които да направят по-лесното усвояване на храната.

През последното десетилетие учените наблюдават именно въздействието на червата и стомаха върху останалата част от тялото и ума.

Ентеричната нервна система контролира също трилиони микроби, които се намират в червата. Много от тях са от съществено значение за нашето здраве, тъй като ни помагат за извличането на ценни хранителни вещества, а други дори отблъскват инфекции.

А има и още. Случващото се в червата може да бъде заподозряно, че оказва въздействие върху мозъка, като може да се направи извода, че голяма част от емоциите ни са повлияни от емоциите в червата.

Своеобразният втори мозък "чувства", "мисли" и "си спомня" – с негова помощ решаваме интуитивно, "със стомаха". При вълнение "пърхат пеперуди", радостта и щастието пък предизвикват сладостни тръпки, а страхът "свива" стомаха.

Есперимент, проведен през 2011 г., противопоставя две групи мишки – по-плахи срещу авантюристи. При едните учените вкарали чревни микроби от плахите мишки, а при другата половина – микроби от авантюристите. Оказало се, че мишките приели съответно личностни черти на първоизточника на чревните микроби.

Един от свързващите фактори между мозъка и червата е имунната система. Неврологични заболявания, като болестта на Алцхаймер и множествена склероза, например, са свързани с промени в имунната система, както и автоимунни заболявания на червата, като болест на Крон, са свързани с психични заболявания.

Сега ново проучване се е възползвала свързващата роля на имунната система, за да покаже как червата могат да окажат въздействие върху мозъка. За да се задейства тази връзка, Стейси Билбо, невролог в университета Дюк, и нейните колеги, използват заразяване с вид тения и показват как по този начин може да се спре загубата на памет.

Данните от проучването съвсем ясно показват, че "чувствата на червата" вече не са просто метафора.