02.09.2015  » Най-старото копие на Корана може да е от преди Мохамед
Учените смятат, че копие от Корана, което беше намерено по-рано тази година във Великобритания, може да бъде дори по-старо от пророка Мохамед.

Изследването на изотопите на въглерода във фрагмент от Корана, който се съхранява в библиотеката на Университета в Бирмингам, предполага, че книгата е била произведена между 568 г. и 645 г., казват учени от Университета в Оксфорд. Според ислямската традиция пророкът Мохамед е живял между 570 г. и 632 г.

Ако датирането е точно, ще се окаже, че това копие е написано преди първия официален текст, сглобен по заповед от халиф Осман през 653 г., и може да датира още от детството на Мохамед или дори от преди раждането му, съобщава лондонският The Times.

Това е сравнимо с откриването на евангелия, датиращи от най-ранната възраст на Исус Христос, твърдят учени.

"Според мюсюлманската традиция пророкът Мохамед е получил откровенията, които формират Корана, свещената книга на исляма, между 610 г. и 632 г., годината на смъртта му", обясни проф Дейвид Томас, професор по християнството и ислям в Университета в Бирмингам.

"По това време божественото послание не е съставено във формата на книгата, която ни е позната днес. Вместо това те са запазени в "спомените на хората". Части от тях също са били записани на пергамент, камък, палмови листа и даже кости", казва Томас. "Халиф Абу Бакр, първият лидер на мюсюлманската общност след Мохамед, нареди събирането на тези послания под формата на книга. Окончателната авторитетна писмена форма е завършена под ръководството на третия лидер, халиф Осман, 650 г."

Мюсюлмански учени категорично оспорват констатациите, които противоречат на повечето истории за живота на пророка, но някои историци твърдят, че вече има достатъчно доказателства, че традиционните идеи за произхода на исляма не са много надеждни.

Други много стари издания на Корана предполагат, че светите стихове са били разпространени в писмена форма още преди смъртта на Мохамед.

Кийт Смол от библиотеката на Университета в Оксфорд предупреждава, че изследванията са били направени само върху пергамента, а не и върху мастилото, но той предполага, че датировките са верни.

"Това ще означава, че Коранът или поне части от него са писани преди времето на Мохамед, и ще постави началото на ислямската литературна традиция още през 6-и век."

Смол смята, че има известна истина в идеите, че Мохамед и неговите последователи са използвали текстове, които вече са били познати, за собствените си политически цели.

"Това коренно ще промени ислямската традиция и историята на възхода на исляма... Историята на тези времена в Близкия изток ще трябва да бъде променена, за да се намери място за този текст, който е писан 50 или 100 години по-рано от очакваното, и да се обясни неговото място в развитието на исляма през 8-и век", казва той.
dnevnik.bg
«  Обратно към всички текстове