Британски учени установиха, че студеното време взима 17 пъти повече жертви, отколкото горещините. Проучването е дело на Антонио Гаспарини от Лондонския институт по хигиена и тропическа медицина и негови колеги.

"Нашето изследване проследи общата смъртност, която се  дължи на разликите на температурата в околната среда от оптималните ѝ стойности, относителният принос на топлото и студеното време и умерените екстремални температурни отклонения", пишат в своята статия в сп. "Лансет"  Гаспарини и екипът му.

Авторите отбелязват, че

дори и в нормите, топлото и студеното време могат да причинят различни сърдечносъдови, респираторни и други заболявания.

Гаспарини и екипът му събрали данни от 384 населени места в 13 държави с различен климат - от студен в Канада и Швеция до топъл в Бразилия, Тайван и Тайланд.

Събраните данни обхващали период не по-малък от 10 години в интервала от 1985 до до 2012 година. Изследователите систематизирали информацията за смъртните случаи, като отсели тези, причинени при нещастни случаи. В същото време те я свързали със средната измерена температура през съответните дни.

Като цяло били отчетени 74 милиона смъртни случая.

С помощта на компютърно моделиране за всяка страна и за всяко населено място учените изчислили средната температура, при която смъртността е била най-ниска.

Оказало се, че нормалното студено време, дори без да се постигат екстремни стойност, взима 17 пъти повече жертви, отколкото топлото. Екстремните високи и ниски температура причинявали едва 0,86% от всички регистрирани смъртни случаи.