Учени установиха, че честите кошмари в детството може да са свързани с психични смущения в по-късна възраст, съобщи сп. "Сианс е авнир".

Децата нерядко сънуват кошмари. Все пак ще е добре да се провери дали тези лоши сънища не са трайна тенденция, която продължава с години. Защото учени от университета в Уорик, Великобритания, заключиха, че повтарящите се кошмари на възраст между 2 и 12 години са свързани с риск от психични смущения на 18-годишна възраст.

За да стигнат до тези заключения, учените извършили изследване, обхванало 4060 души във Великобритания. Родители били интервюирани за качеството на съня (честота на кошмарите, сънните разстройства, известни също като парасомнии) на децата им на възраст между 2 и 9 години.

Учените интервюирали също 12-годишни деца за честотата на кошмарите им и сънните им разстройства, както и 18-годишни деца за евентуални психични смущения (халюцинации, изпадане в делириум, параноични мисли).

Резултатите показали, че децата, които имали чести кошмари на 12-годишна възраст, са с 3,5 пъти по-голям риск от психични смущения, докато за онези, които често имали сънни разстройства на същата възраст, този риск е два пъти по-голям.

"Получените резултати може да се обяснят с безпокойство, симптоми на депресия и стресиращи събития - отбеляза ръководителят на изследването Андрю Томпсън. - Възможно е у някои индивиди кошмарите и сънните разстройства да нямат последствия в по-късна възраст. Все пак за хората, в чиито семейства са били регистрирани психични увреждания, кошмарите и сънните разстройства може да са от по-голямо значение, отколкото се предполагаше досега, и да показват риск от психично смущение".

 Резултатите от изследването са публикувани в British Journal of Psychiatry.