Четвъртък, 28 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    15.12.2014  » `Ида` е най-добрата европейска лента за 2014 г.
    Филмът "Ида" на известния полски режисьор Павел Павликовски бе признат от Европейската филмова академия за най-добрия филм на 2014 г., съобщи ТАСС.

    Черно-белият филм спечели и награди за сценарий, режисура, операторско майсторство (Лукаш Жал и Ришард Ленчевски), както и наградата на публиката. На раздаването на наградите в Латвийската национална опера в Рига това бе полска вечер, отбелязва полският вестник "Газета виборча".

    Европейските филмови награди се дават от Европейската филмова академия по подобие на американските оскари. Лауреатите се излъчват след гласуване на 3 хиляди членове на академията, председателствана от германския режисьор Вим Вендерс.

    За най-добър актьор на годината бе признат британецът Тимъти Спол, изиграл ролята на знаменития художник Уилъм Търнър във филма на Майк Ли "Мистър Търнър". Като най-добра актриса бе отличена французойката Марион Котияр за главната роля в социалната драма на братята Дарден "Два дни, една нощ", а призът в категория "Откритие на годината" бе присъден на украинския режисьор Мирослав Слабошпицки за дебютния му пълнометражен филм "Племето", съобщи ТАСС.
    Наградата за цялостно творчество получи френската режисьорка Анес Варда.

    Полският филм "Ида" разказва историята на младо момиче, сираче, отгледано в манастир, на което предстои да стане монахиня. Тя открива, че има леля - Ванда, която е била комунистка, прокурор по времето на сталинизма, а сега търси спасение в пиенето. И двете са от еврейски произход, което за Ида това е пълна изненада. Докато пътуват към родния си край в търсене на гроба на родителите на Ида, между двете жени възниква силна връзка.

    Това не е филм равносметка, нито опростен исторически разказ, а дълбоко човешки филм за парадоксите на живота, за това, че никой не знае как би постъпил в критична ситуация, за това как хората постфактум започват да осъзнават злото, което са извършили, и не знаят как да се справят с това бреме, пише "Газета виборча".
    dnevnik.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »